• 486 112 233
  • 605 965 088
  • Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
  • Po-Pá 07:00-15:30

Článek

Dějiny Židů v Liberci

... aneb vlastivědná procházka po Liberci s průvodcem.

Ve čtvrtek 5. dubna 2018 vyrazila třída 7.B v rámci výuky dějepisu na přednášku ve formě procházky městem s paní průvodkyní Margitou Býmovou ze střediska KONTAKT. Na rozdíl od listopadové přednášky pro třídu 7. A nám počasí i přes nepříznivou předpověď přálo…

Naše přednáška začala před budovou radnice, kde jsme si zopakovali symboly judaismu a dozvěděli jsme se informace o příchodu židovského národa do Čech a do Liberce. Na konkrétních budovách na náměstí jsme si ukázali, kde liberečtí Židé bydleli a pracovali a poté jsme se přesunuli k Divadlu F.X. Šaldy. Zde se žáci na Stolpersteinech dvou ředitelů divadla dozvěděli podrobnosti o „Kamenech zmizelých“ = pamětních dlažebních kostkách lidí, kteří zemřeli v koncentračních táborech. Prohlídku jsme ukončili před Krajskou vědeckou knihovnou jejíž součástí je i synagoga jako upomínka té, která shořela během Křišťálové noci. Nakonec jsme si na zastávce Sokolská u zdi od sochaře Davida Černého ukázali židovský svícen.
Po návratu do školy mi žáci jako zpětnou vazbu zodpověděli 4 otázky a ve dvojicích či jednotlivě si dobrovolně rozdělili liberecké Stolpersteiny – jejich úkolem je vyfotit je i budovu před kterou se nachází, a zjistit informace o lidech, jejichž památce jsou věnovány. Dobrovolný úkol odevzdají do konce dubna, poté z něj vytvořím výstup na nástěnku.

Za dějepis Eliška Handšuhová