• 486 112 233
  • 605 965 088
  • Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
  • Po-Pá 07:00-15:30

Článek

Vánoční krabice

V listopadu vyzval školní parlament rodiče a žáky naší školy k zapojení do charitativní akce Vánoční krabice 2019. Výsledek předčil naše očekávání, protože jsme shromáždili velké množství věcí. Žáci přinesli sladkosti, knížky, stolní hry, plyšáky, hračky, oblečení i mnoho krabic, dárkových tašek a balících papírů. Členům parlamentu se společně s dalšími dobrovolníky podařilo všechno roztřídit a zabalit. V pondělí 16. prosince jsme vše slavnostně předali paní Svobodové a Kešnerové z Oblastní charity Šluknov.

Doufáme, že se tato akce stane na naší škole tradicí. Moc děkujeme všem, kteří přinesli věci a pomohli tak zpříjemnit Vánoce dětem ze sociálně slabých rodin.

ZDE si prohlédněte video z akce.

(za školní parlament J. Lhotová)


 
Setkání žákovských parlamentů ZŠ Libereckého kraje

V pátek 6. prosince se zástupci školního parlamentu zúčastnili na Krajském úřadě společného setkání s dalšími 9 parlamenty Libereckého kraje. Setkání zahájili Mgr. Petr Kozlovský, koordinátor Konzultačního centra pro ŽP, Mgr. Petr Tulpa, radní LK zodpovědný za rezort školství a Ing. Jiřina Princová, vedoucí odboru školství KÚ LK. Poté každá škola představila svůj parlament. V dalším programovém bloku školy představily akci, která se povedla a je inspirativní pro ostatní. Náš parlament se pochlubil především loňským bleším trhem pro Karolínku. Žáci byli v další části rozděleni na skupiny a v nich diskutovali nad zadanými tématy - propagace akcí parlamentu, schůzky parlamentu, spolupráce parlamentu, problémy při realizaci akcí. Nakonec dostala každá škola za úkol vybrat, co je nejvíce zaujalo. Pro naše zástupce byl těžký úkol vybrat to nejvíce inspirativní. Potěšilo nás, že některé naše akce byly hodnoceny ostatními parlamenty jako nejvíce zajímavé a že naši zástupci zvládli nejlepší prezentaci svého parlamentu.

 


Akci hodnotíme jako velmi přínosnou a doufáme, že se nám podaří uskutečnit nové nápady. (za školní parlament J. Lhotová)


 
 Úklid okolí školy

Školní parlament se v tomto školním roce rozhodl zapojit do projektu 72 hodin. Během 72 hodin se dobrovolníci po celém Česku pustili do aktivit, které pomohou druhým, přírodě, či jejich okolí. My jsme se rozhodli uklidit okolí naší školy a ve čtvrtek 17. října odpoledne tak skupina dobrovolníků sbírala odpadky kolem školy a zametla schody a chodníčky u školy. Výsledkem bylo nejenom čisté okolí, ale i mnoho úsměvů a dobrých pocitů z vykonané práce. Všem děkujeme a vážíme si jejich ochoty pomáhat.
 

(za školní parlament J. Lhotová)


 
Sto důvodů k úsměvu

Charitativní akce nadace Tesco

Dne 12. 10. 2018 jsme se sešli ráno v 8.30 hod ve Fugnerově ulici. V nákupním centru Fórum jsme se seznámili s ředitelem řetězce Tesco, který nás provedl po celém obchodním domě, kromě skladových prostor. Rozdělili jsme si, kdo co má nakoupit a šlo se na věc. Během několika prvních minut, přišla první dvojice z Tesca, která nakoupila zadané věci. Následně dorazili všechny pověřené osoby. Vše jsme pečlivě zkontrolovali. Po hromadném nákupu, jsme si dali malou pauzu a přemístili jsme se do domova důchodců.

Zde už vše bylo připraveno podle plánu a my jsme netrpělivě čekali na příchod prvních seniorů, kterým jsme rozdali nakoupené dárky. Drobnosti určené nemohoucím stařečků roznosily sestřičky a ošetřující personál, do jednotlivých pokojů. Pan ředitel domova důchodců nás také provedl po celém areálu.
Po této finální prohlídce nás čekala už jen cesta domů a příjemný pocit z dobře využitého času a radosti, kterou jsme naším konáním učinili, tak vzácným lidem, jako jsou právě obyvatelé domova důchodců.


 
3. A v Divizně

(2017/18) Ve čtvrtek 21. června jsme navštívili středisko ekologické péče Divizna, kde jsem měli objednaný program "Haló, je tam někdo? aneb Co se děje ve skořápce." Program nám poodhalil tajemství života schovaného ve vajíčku. Prostřednictvím badatelských aktivit děti zjistily, kteří živočichové se rodí z vajíček, poznaly vývojová stádia živočichů a v přírodě si na vlastní kůži mohly některá hnízda postavit a ostatní novými poznatky ponaučit.


 
3. A - Festival dětského čtenářství

(2017/18) Stejně jako vloni i letos jsme navštívili dětský knižní veletrh, který byl tentokráte v prostorách Lidových sadů. Nejprve jsme se přihlásili na program Listování, kde nám herci díky scénickému čtení představili knížku Šmodrcha. Listování bylo úžasné a moc jsme se bavili a to snad i díky tomu, že jsme byli do představení zapojeni. Po prohlídce veletrhu jsme se přes unuli do galerie, kde byl připraven program s názvem (Š)PIZZA kniha. Děti si mohly samy vytvořit provázkovou ilustraci a vyrobit si tak svou originální knížku.


 
Hrdá škola - den hudby

 Ve středu 13. 6. proběhl v rámci projektu Hrdá škola na naší škole Den hudby. O přestávkách před druhou až šestou hodinou zazněly ze školního rozhlasu písničky, které si žáci jednotlivých tříd vybrali:

1.A - Beruško, půjč mi jednu tečku
2.A - Despacito
3.A - Vzhůru na palubu
4.A - byla na škole v přírodě
5.A - Stressed out od Twenty one Pilots
6.A - Hey Brother od Avicii
6.B - Shape of you
7.A - Trezor od Karla Gotta
7.B - Bublle Tea song od Mikejepan
8.A - Svaz českých bohémů od Wohnotů
9.A - Know you want me (Balkan remix) od Pittbulla

Organizaci měli na starosti deváťáci, playlist technicky zajistil Ondřej Nevole a František Šebek celou akci moderoval. Ze zpětné vazby vím, že se žákům Den hudby velmi líbil, tančilo se nejen v učebnách, ale skvělé taneční vystoupení na svou píseň od skupiny Mirai předvedla 3.B i na chodbě (viz odkaz na videa). Tuto akci hodnotím jako příjemné odlehčení náročného konce školního roku, která zároveň opět potvrdila příjemné klima naší školy a výborné vztahy mezi učiteli a žáky. Všem, kteří se aktivně zapojili, moc děkuji a těším se na další podobnou akci!

Fotografie k nahlédnutí ZDE.

Za vedení školy Eliška Handšuhová

 


 
3. A  -  Dětský den v kasárnách

(2017/18) V pátek 15. června jsme se třídou dorazili do libereckých kasáren, kde měli připravený Dětský den - den otevřených dveří. Děti se mohly tedy podívat na vojenskou techniku, ukázku výcviku služebních psů, bojové umění, zastřílely si, zkusily vylézt po horolezecké stěně, pro děti bylo připraveno i mnoho soutěží a her. Den jsme si tedy náramně užili.


 
Vodácký kurz

(2017/18) Ve čtvrtek 24. 5. se vydali někteří žáci 6. -9. třídy spolu s panem učitelem Kaňkovským a paní učitelkou Mišnerovou na vodácký kurz. Sraz byl v 7:40 před školou, vlakem jsme pak dojeli na Malou Skálu, kde jsme se ubytovali. Z Malé Skály jsme spluli na raftech Jizeru až na Zrcadlovou Kozu a zpátky jsme se vraceli na koloběžkách. Večer jsme měli táborák.

V pátek 25. 5. jsme si ráno zabalili a vyrazili do lanového centra. Děti, které nechtěly lézt, si šly odpočinout k vodě, ostatní se rozdělily do pěti skupin ke třem instruktorům a dvěma učitelům, kteří je jistili. Po lanovém centru jsme nasedli na vlak a jeli zpět do Liberce.

Pleštilová Karolína 7. A


 
Cyklistické putování

(2017/18) Ve čtvrtek 31. 5. žáci od 7. do 9. třídy, spolu s panem učitelem Kaňkovským a Suchardou vyrazili v 9:00 na cyklistické putování. Trasa vedla od školy přes Českou chalupu, Novou louku (kde byl oběd), Kristiánov, okolo Hřebínku až do Bílého Potoka. V Rekreačním zařízení Jizerky žáci s učiteli využili volného času hraním různých her (ping pong, petague, fotbal,… ) a večer byl završen táborákem. V pátek ráno 1. 6. se okolo deváté hodiny vyráželo na zpáteční cestu přes Hejnice, Oldřichov v Hájích a Mníšek. Návrat byl zhruba v 11.30.

Lenková Ludmila 7. A


 
Exkurze Praha - 5. A

(2017/18, 5.A) V úterý 5. 6. vyjeli žáci 5. A na poznávací exkurzi do Prahy. V Praze navštívili Planetárium a Vyšehrad. V Planetáriu žáci zhlédli program Vesmír kolem nás, který se týkal naší sluneční soustavy a základních informací o Slunci, Zemi, Měsíci, planetách, hvězdách, menších tělesech a souhvězdích noční oblohy.

Na Vyšehradě čekala na žáky zajímavá tematická procházka s názvem Mise Vyšehrad, která měla tři části a trvala tři hodiny. Po areálu provázel děti průvodce a na základě prožitých situací formou úkolů u jednotlivých památek získaly informace o mytologii a historii Vyšehradu. Během vycházky děti navštívily Staré purkrabství, Královskou a knížecí akropoli, baziliku sv. Petra a Pavla, Vyšehradský hřbitov a Slavín, kasematy a tajemný sál Gorlice, kde jsou umístěny originály soch z Karlova mostu.

(A. Sucharda, M. Kodešová)


 
Námořníci ze 3.A v planetáriu

(2017/18, 3.A) Protože jsme se v prvouce právě učili o vesmíru, zavítali jsme v pondělí 28. května do planetária v IQlandii. Program se nám moc líbil, zopakovali jsme si vše, co jsme se naučili a dozvěděli jsme se i spoustu dalších zajímavostí. V IQlandii jsme pak také zavítali do expozice ČLOVĚK - tělo a smysly a pohráli si ve vodním světě. Náramně jsme si to užili, celý den byl moc prima.


 
Všesportovní den pro žáky 5.-9. ročníků

(2017/18) V pondělí 28. května se po roční přestávce opět konal Všesportovní den pro žáky 5.-9. tříd. Celá akce je organizována pro naše žáky k jejich Svátku dětí. Soutěže probíhají v tělocvičně školy, v jejím okolí i na liberecké přehradě. Děti jsou rozdělené do 12 týmů a pod vedením svých kapitánů – deváťáků závodí v rozličných disciplínách př. florbal, šplh, duatlon, cyklohlemýžď, stolní tenis, skok přes švihadlo, ringo, petanque, obratnostní fotbal, stolní hry, vědomostní test atd. Seznamují se a spolupracují žáci různých ročníků. Sportovnímu dnu letos přálo i počasí, děti se mohly svlažit i v liberecké přehradě.

Vítězným týmem letošního ročníku se stali:

František Šebek – kapitán, Jára Váňa (9.A), Pavlína Jirků, Ondra Strouhal (5.A), Viktorka Jiránková, Dominik Palas (6.A), Matěj Matějka (6.B), Aneta Cimmermanová, Lukáš Rajnoch (7.A), Anička Fukárková, Tomáš Hruban (7.B), Míša Kotrčová, František Novotný (8.A)

Děkuji deváťákům – kapitánům za vedení svých týmů a kolegům učitelům za trpělivost, rozhodování a zapisování výsledků v jednotlivých disciplínách.

Fotografie z akce najdete ZDE.

Z. Wienerová


 
Škola v přírodě – Trosečníci z 3.B

(2017/18, 3.B) Letos jsme se vydali 14.05.2018 na školu v přírodě opět do Jizerských hor, tentokrát do Karlova- na chatu Alberto. Podívali jsme se k Bedřichovské přehradě, prošli se po dlouhé dřevěné lávce, viděli jsme 3 rozhledny – Královku, Slovanku a Bramberk a spoustu dalších zajímavých míst.

Celý týden jsme si hráli na trosečníky a učili se, jak přežít na pustém ostrově. Zkoušeli jsme rozdělat oheň z přírodnin, které jsme si sami nasbírali, stříleli jsme z luků, z pušek, házeli jsme oštěpem, lovili jsme zvířata, hledali karetí vejce, stavěli ohniště, vázali uzle, luštili jsme morseovu abecedu a krelili plánky našeho ostrova. Cestou jsme nasbírali úžasné dřevěné přírodniny, které jsme si osmirglovali a namalovali na ně krásné obrázky.

Každý den jsme byli hodně dlouho venku. Využili jsme i hřiště a zahráli si přehazovanou. Hodně se nám líbila i trosečnická schovka. Ve čtvrtek začalo pršet, tak jsme si udělali náramky z perel a trosečnická trička. Večer nemohla chybět stezka odvahy. Zvládli ji všichni a vůbec to neměli jednoduché. Přihnal se velký déšť, ale nikdo to nevzdal a stezku dokončil.

Poslední den už chybělo jen najít poklad. Po společném hledání byl nakonec poklad objeven a spravedlivě rozdělen. Každý trosečník získával za soutěže perly (skleněné kuličky), které si schovával do svého sáčku.

Letošní školu v přírodě jsme si velmi užili. Děti byly hodné, příroda krásná a bylo nám tam fajn.


 
Rodičovská kavárna

(2017/18) Ve čtvrtek 24. května se v naší škole konala první rodičovská kavárna, to znamená vzdělávací seminář pro rodiče. Naším záměrem bylo představit rodičům výuku cizích jazyků (především anglického a německého jazyka) na naší škole. Hosty kavárny byli zástupci vedení školy a jazykové školy Swallow School of English a samozřejmě vyučující cizích jazyků. Seminář jsme se snažili zatraktivnit tím, že jsme vytvořili prostředí připomínající kavárnu (obsluhu skvěle zajišťovali žáci 9. třídy). Neformální atmosféra spojená s občerstvením určitě přispěla k úspěšnému průběhu celé akce. Na konci semináře měli rodiče prostor na své dotazy a připomínky. Podle jejich množství bylo jasné, že téma výuky cizích jazyků rodiče zaujalo a že rodičovská kavárna přispěla k porozumění mezi rodinou a školou.

(J. Lhotová)


 
Škola v přírodě 3. A

(2017/18, 3.A) Jako správní námořníci jsme 14.05.2018 vyrazili na školu v přírodě k Máchovu jezeru. Naším domovským přístavem byl Penzion Skalka, kde jsme se ubytovali v kajutách, připravili se na vyplutí a podle mapy pokladů vyrazili. I když nás občas přepadla bouře, déšť i mořská nemoc, plavbu jsme si náramně užili. Navštívili jsme různé ostrovy, naučili se další námořnické dovednosti, zkrátili si dlouhé chvíle na moři námořnickou olympiádou nebo psaním lodního deníku či vyráběním. K ostrovu pokladů jsme dorazili v pátek a tak jsme se s bohatou kořistí mohli vrátit natěšení domů.


 
Zpestření výuky jazyků

(2017/18) Na TUL v Liberci studují v programu Erasmus studenti a studentky ze zahraničí. Dvě z nich, jedna z Ekvádoru a jedna z Turecka, si připravily krátkou prezentaci pro naše žáky z 8. a 9. třídy o své zemi, o školství a o tom, jak se jim líbí v České republice. Po prezentaci se rozproudila živá diskuze v angličtině, žáci se ptali a povídali také o sobě. Možná to pro některé byla inspirace, proč se učit cizí jazyk a jaké jsou možnosti dalšího studia.

V rámci výuky druhého cizího jazyka jsme se zapojili do projektu Němčina nekouše a uspořádali ve škole pro žáky 4.-9. tříd jazykovou animaci s paní lektorkou z Tandemu. Děti i vyučující německého jazyka byli nadšeni. Druhý cizí jazyk se učí od sedmé třídy, kroužek NJ mohou navštěvovat od čtvrté. Mnozí z nich se pro učení sousedního jazyka i díky tomu velmi nadchli.

Mgr. Eliška Handšuhová, zástupkyně ředitelky školy


 
Projektový den 9. A

(2017/18, 9.A) Ve středu 23. května se 9. třída zúčastnila projektového dne, který pro ni připravila paní učitelka Lhotová a pan učitel Prade. Žáci byli rozděleni do třech skupin. Úkolem každé z nich bylo měření klimatu ve třídě pomocí čidel EdLab.

Žáci využili k měření soupravy EdLab, které naše škola získala v rámci projektu Výuka přírodních věd nově, jehož cílem je inovace výuky přírodních věd se zaměřením na badatelsky orientovanou výuku.

K měření jsme využívali čidla na měření podílu kyslíku a oxidu uhličitého ve vzduchu, vlhkosti vzduchu, teploty vzduchu, intenzity světla atd. Měření probíhalo vždy na začátku a na konci vyučovací hodiny, abychom mohli porovnat naměřené hodnoty a odůvodnit, proč se hodnoty změnily. Každé měření probíhalo ve specifických podmínkách – se zavřenými okny, s otevřenými okny dokořán a s otevřenými okny na ventilaci. Výsledné hodnoty každá skupina zpracovala v Excelu, vytiskla a vytvořila plakát doplněný vlastními úvahami a doporučeními. Naměřené hodnoty jsme také porovnávali s normami. Žáci v projektovém dnu využili poznatky a dovednosti v mezipředmětových vztazích v přírodních vědách.

Další fotografie najdete ZDE.

Martin Prade


 
Jak poznat problém s drogami?

(2017/18) V úterý 22. 5. 2018 proběhla zajímavá přednáška a beseda na téma „Jak poznat, že má žák problém s drogami“, kterou pořádala ZŠ Oblačná ve spolupráci s Policií ČR. Všem rodičům, kteří se zúčastnili, děkujeme a těšíme se na další spolupráci v příštím školním roce.

M. Kodešová, M. Krupičková


 
6.B v Knihovně pro děti a mládež

(2017/18, 6.B) Ovládání vlastních peněz je jednou ze základních životních dovedností. Co vlastně znamená „ovládat” peníze, jak je získat, uložit, investovat, rozumně utratit - jak s nimi zacházet…? Vše se děti ze 6. B dozvěděly dne 17. 5. 2018 v Knihovně pro děti a mládež pod vedením Zdeňka Rakušana. Sklidili jsme neobyčejnou pochvalu za spolupráci a vzorné chování od pořadatele, já mohu jen souhlasit!

K. Čiháčková


   
Národní testování 2017/18 – 5. A

(2017/18 5.A) V měsíci dubnu 2018 se 27 žáků z 5. A zúčastnilo Národního testování 2017/18. Žáci byli on-line testováni z českého jazyka, matematiky, obecných studijních předpokladů a anglického jazyka. Výsledky našich žáků v českém jazyce a matematice jsou lepší než u 80 % zúčastněných škol. Národního testování se zúčastnilo cca 14 tisíc žáků z celé České republiky. Porovnáním testů z matematiky a českého jazyka s testem obecných studijních předpokladů vyplývá, že studijní potenciál žáků naší školy je využíván optimálně a výsledky odpovídají úrovni jejich studijních předpokladů. Špičkových výsledků z naší školy dosáhlo 7 žáků z oblasti obecných studijních předpokladů, 8 žáků z českého jazyka a 7 žáků z matematiky. Test z anglického jazyka potvrdil u většiny žáků úroveň A1, což je úroveň, kterou očekává Rámcový vzdělávací program pro základní vzdělávání od žáka na konci 5. třídy základní školy.

(M. Kodešová, J. Lhotová)


 
9.A - ChemiQ

(2017/18) Ve středu 2. května se třída 9. A vydala do IQLandie. Čekal nás tam program ChemiQ, který jsme si díky příspěvku Libereckého kraje mohli užít zadarmo. Zkoumali jsme různá tajná písma a indikátory, seznámili jsme se s vlastnostmi superabsorbentu a jeho využitím, připravili jsme oxid uhličitý a dokonce jsme, jako správní kriminalisté, pomocí daktyloskopické fólie a speciálního prášku sejmuli otisk vlastního prstu, který jsme si mohli na památku odnést. Všem se program moc líbil a doufáme, že si ho příště užijí i jiné třídy.

(Eliška Pavlová, 9. A)


 
6. A - Hrajeme si a přemýšlíme

(2017/18) Třída 6. A navštívila 03.05.2018 program „Hrajeme si a přemýšlíme“, v Knihovně pro dětia mládež, pod vedením Zdeňka Rakušana. Zhlédli jsme mnoho zajímavých přírodovědných a fyzikálních pokusů, které jsme si sami vyzkoušeli. Děti si pohrály s různými vědeckými a technickými hračkami vyrobenými, stejně jako pokusy, podomácku, ze snadno dostupných materiálů (dřeva, obalů od potravin, brček, špejlí, balónků, PET lahví). Mnoho z nich si tak můžeme vyrobit i doma. Celou třídu chválím za vzorné chování v knihovně!

K. Čiháčková


 
Návštěva iQLandie

(2017/18) V úterý 24. 4. 2018 jsme se žáci ze čtvrté až deváté třídy vypravili v rámci projektového dne do nedaleké IQLandie. Všichni žáci měli možnost si projít mnoho expozic plných poznání i zábavy. Žáci sedmých tříd měli dopolední program z tematického celku mechanika kapalin. Osmá třída zkoumala kyselost a zásaditost sloučenin, které běžně máme doma. Devátá třída se v odpoledním bloku zaměřila na akustiku a šíření zvuku. Každá třída měla možnost si projít veškeré expozice. Žáci během této prohlídky zjistili plno zajímavých informací o lidském těle, vynálezech apod. Každou třídu čekala science show. Žáci tak mohli zblízka vidět fyzikální a chemické pokusy a asistovat při nich. Každá třída také absolvovala odborný program v planetáriu.

Děkujeme celému realizačnímu týmu IQLandie za přípravu programu pro naše žáky a těšíme se na další spolupráci.


 
Exkurze – Ústav pro nanomateriály

(2017/18) Dne 26. 4. 2018 navštívila třída 6. A a 6. B Ústav pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace při Technické univerzitě v Liberci. Při návštěvě tohoto výzkumného centra si žáci prohlédli Laboratoř prototypových technologií a procesů, kde se seznámili s technologiemi 3D tisku. Laboratoř disponuje jednou z nejmodernějších 3D tiskáren na trhu, která je určena pro rychlý tisk rozměrných modelů a to až do velikosti 500 x 400 x 200 mm.

M. Kodešová, K. Čiháčková


 
Dějiny Židů v Liberci

... aneb vlastivědná procházka po Liberci s průvodcem.

Ve čtvrtek 5. dubna 2018 vyrazila třída 7.B v rámci výuky dějepisu na přednášku ve formě procházky městem s paní průvodkyní Margitou Býmovou ze střediska KONTAKT. Na rozdíl od listopadové přednášky pro třídu 7. A nám počasí i přes nepříznivou předpověď přálo…

Naše přednáška začala před budovou radnice, kde jsme si zopakovali symboly judaismu a dozvěděli jsme se informace o příchodu židovského národa do Čech a do Liberce. Na konkrétních budovách na náměstí jsme si ukázali, kde liberečtí Židé bydleli a pracovali a poté jsme se přesunuli k Divadlu F.X. Šaldy. Zde se žáci na Stolpersteinech dvou ředitelů divadla dozvěděli podrobnosti o „Kamenech zmizelých“ = pamětních dlažebních kostkách lidí, kteří zemřeli v koncentračních táborech. Prohlídku jsme ukončili před Krajskou vědeckou knihovnou jejíž součástí je i synagoga jako upomínka té, která shořela během Křišťálové noci. Nakonec jsme si na zastávce Sokolská u zdi od sochaře Davida Černého ukázali židovský svícen.
Po návratu do školy mi žáci jako zpětnou vazbu zodpověděli 4 otázky a ve dvojicích či jednotlivě si dobrovolně rozdělili liberecké Stolpersteiny – jejich úkolem je vyfotit je i budovu před kterou se nachází, a zjistit informace o lidech, jejichž památce jsou věnovány. Dobrovolný úkol odevzdají do konce dubna, poté z něj vytvořím výstup na nástěnku.

Za dějepis Eliška Handšuhová


 
Den učitelů

(2017/18) Ve středu 28. března 2018 se na naší škole slavil Den učitelů. Vedle dlouholeté tradice, kdy žáci 9. ročníku učí na prvním stupni, mohli letos žáci napsat přání nebo poděkování a vložit jej do obálky se jménem konkrétního pedagoga. Obálky, krásně nadepsané žákyněmi 9.A, byly umístěny na nástěnkách v přízemí a v 1. patře. Někteří učitelé si přání vybírali v průběhu dne, zbytek si je přečetl všechny najednou po konci vyučování. Profese pedagoga je především posláním, a tak milá slova a poděkování všechny moc potěšila… Chtěla bych tímto poděkovat všem žákům, kteří se aktivně zapojili!

Za vedení školy Eliška Handšuhová


 
Noc s Andersenem

(2017/18, 2.A, 3.A) V pátek 23. března 2018 jsme se třídy 2. A a 3. A připojily k projektu Klubu českých knihoven pod názvem Noc s Andersenem. Sešli jsme se v 17:30 hodin ve škole a společně jsme trávili večer zajímavým povídáním, čtením, ale i různými úkoly nejen proto, abychom se seznámili s dánským spisovatelem a jeho pohádkami, ale také abychom se dozvěděli něco o spisovateli Jaroslavu Foglarovi, neboť se letos slaví výročí 80 let od prvního vydání jeho kreslených příběhů Rychlých šípů.

Jaké bylo překvapení, když jsme zjistili, že pan Foglar poslal našim malým čtenářům dopis, ve kterém pozval děti na dobrodružnou cestu spojenou s plněním úkolů a zakončenou pokladem. S nadšením se tedy děti v partách vydaly do města plnit zajímavé úkoly a díky indiciím našly pak poklad – hlavolam JEŽKA V KLECI. Ve škole si pak děti hlavolam vyzkoušely a připravily se na nocování. K dobrému usínání nechyběl poslech Rychlých šípů, který unavené děti dokonale uspal. Troufáme si říci, že se Noc s Andersenem povedla a děti byly dle reakcí nadšené. Těšíme se proto na další ročník.

Rozsáhlejší dokument k proběhlé akci si můžete prohlédnout ZDE.


 
Den učitelů

Poděkujme učitelům za práci, kterou odvádí. Napiš přání s věnováním (podpisem) a vhoď ho do obálky se jménem učitele.

 

20180328 den ucitelu


 
2. místo M. Kaňkovského v soutěži Zlatý Amos

Úspěch v krajském kole soutěže učitelů Zlatý Amos zaznamenal 14. února třídní učitel 9.A Michal Kaňkovský, který skončil na krásném druhém místě. Přesto je pro žákyně z jeho třídy, které ho nominovaly, jejich Amos. Další informace ZDE a ZDE.
 

20180214 amos zso


 
Lyžařský kurz 7.A v Bedřichově

(2017/18, 7. A) V pondělí 5. března 2018 jsme se již tradičně přesunuli v počtu 17 žáků a 2 učitelky do Jizerských hor. Výhodou bylo ubytování přímo u stadionu, výchozího bodu upravených běžeckých stop, v Lesní chatě v Bedřichově. Všichni jsme s sebou měli pouze lyže běžecké a těšili se (báli se) do běžeckých stop. Počasí nám přálo, v úterý připadlo až 15cm nového prachového sněhu. Naučili jsme se si lyže namazat, zvládli jízdu do kopce, po rovině i z kopce. Všichni jsme udělali za týden větší či menší pokrok a myslím, že nás to všechny i bavilo. Večer jsme se dozvěděli něco nového o různých disciplínách lyžování, pravidlech chování na sjezdovce i v běžeckých stopách a především si užili legraci u společných her.
 

Ve středu jsme všichni zvládli celodenní výlet - 30km a 17km, tedy výborný výkon, který si zasloužil před cílem sladkou odměnu v podobě palačinky na Šámalově chatě. Velkou zkušeností byl pro nás i čtvrteční závod jednotlivců. Nejlepší běžkařkou se stala Sára Straková a běžkařem Ondra Šenk. V pátek ukončily výcvik divácky atraktivní závody štafet. Vítězná štafeta dojela do cíle ve složení: Lukáš Rajnoch, Kája Pleštilová, Luboš Mach a Jára Košátko. K potěšení učitelů proběhl výcvik bez úrazu a ve velice příjemné a přátelské atmosféře.
 

Fotografie z akce najdete ZDE. (Z. Wienerová, E. Kučerová)


 
Úspěch dětí ze 3.-5. třídy ve vybíjené

(2017/18) Ve středu 14.3.2018 se na naší škole konalo okresní kolo ve vybíjené. Přijely k nám silné týmy z Hrádku nad Nisou (ZŠ Lidická ), z Chrastavy a z Doctriny. Všechny zápasy byly velmi pěkné, bojovné a vyrovnané. O napětí nebyla nouze. Naši hráči si vylosovali hned na začátek nejsilnějšího soupeře – děti z Hrádku. První poločas jsme vyhráli o 4 hráče, ale ve druhém na nás padla trošku nervozita. Začali jsme prohrávat a nakonec jsme druhý poločas o 2 hráče prohráli. Naštěstí se vybití hráči sčítají, a tak jsme celkově vyhráli. Další zápas jsme sehráli s Chrastavou. Ten se nám podařilo vyhrát o 6 hráčů, vyvarovali jsme se některých chyb, které jsme udělali v 1. zápase. No a zápas s Doctrinou si děti opravdu užily. Na hřiště se dostali i 2 žáci z 3. třídy a i s nimi se nám podařilo vybít všechny soupeře ještě před časovým limitem. Obsadili jsme tedy zaslouženě 1. místo. Mně nezbývá, než děti velmi, velmi pochválit za úžasný a bojovný výkon. Po dlouhé době jsme zase postoupili do dalšího kola. Dětem gratuluju a vy nám držte palce i ve druhém kole, které budeme hrát na ZŠ Dobiášova. Termín ještě není znám.
 
Skvěle nás reprezentovali: Martin Putík, Lucka Dušková, Daniel Vik, Kryštof Dytrych, Daniel Hejduk, Matyáš Puchýř, Matyáš Hájíček, Marek Horejš, Matěj Šenk, Adam Fendrych, Lucas Horák, Kryštof Jasanský


 
Týmový den ve 3. A - Žraloci

(2017/18, 3.A) Poslední den před jarními prázdninami jsme se opět díky týmovému dni podívali pod hladinu moře a dozvěděli se tak mnoho zajímavostí a informací o žralocích. Víte, že ne všichni žraloci jsou masožraví a že nepatří mezi ryby, ale paryby? Víte, že existuje více než 350 druhů žraloků a že žralok musí stále plavat, jinak by zahynul? To všechno už víme a co se dozvíme příště? Už se moc těšíme.  (Další fota na našich webových stránkách http://namornici-3a-oblacna.webnode.cz)


 
Barevný týden

(2017/18) V týdnu od 12. - 16. února proběhl u nás v rámci projektu „Hrdá škola“ barevný týden. Žáci a učitelé dokázali, že má naše škola dobrého „týmového ducha“ a většina dorazila na vyučování v zadaných barvách. Nejvíce naši školu prozářilo červené pondělí, velkou práci dalo většině sehnat žluté tričko ve svém šatníku (kromě indiánů ze školy v přírodě), černá nebyla vůbec smutná a duha naši školu před víkendem rozzářila ... Děkujeme všem učitelům a žákům, kteří se aktivně zúčastnili, rodičům za podporu a pomoc. Je to pro naši školu další důkaz dobrého klima a příjemné atmosféry plné spolupráce! (EH)


 
3. B v planetáriu

(2017/18, 3. B) Ve 3. třídě se v prvouce učíme mimo jiné i o vesmíru. Pro děti to je většinou velmi zajímavé téma. Samy vyhledávají vesmírné zajímavosti a jejich znalosti o planetách sluneční soustavy jsou opravdu velmi dobré. A právě pro jejich zvídavost jsem domluvila na 06.02.2018 pořad o planetách Sluneční soustavy v planetáriu v IQ landii. Odborník na astronomii dětem vyprávěl velmi zajímavě, ochotně odpovídal na všechny jejich dotazy. A bylo jich hodně. Musím děti pochválit- jednak za chování, ale hlavně za vědomosti, které o vesmíru měly. Protože toho věděly opravdu hodně, promítl jim pan ještě černou díru, kterou si děti velmi přály vidět. Myslím, že si to děti v planetáriu hodně užily. Dozvěděly se zase další zajímavosti o našem vesmíru, podívaly se na vesmírnou stanici a prohlédly si planety z kosmické lodě.


 
Týmový den 3. A: Mořští savci - kytovci

(2017/18, 3. A) S týmovým dnem ve 3. A jsme tentokráte zavítali pod hladinu moří a dozvídali jsme se zajímavé informace o mořských savcích, kteří patří do jedné velké skupiny s názvem KYTOVCI. Zjistili jsme, že sem patří například velryby nebo delfíni. Zjistili jsme, která velryba je největší, který kytovec nejchytřejší, který se potápí nejhlouběji nebo který je nejpodivnější. V týmech jsme si pak namalovali, jak by to pod mořskou hladinou mohlo vypadat.

(Další fota na našich webových stránkách http://namornici-3a-oblacna.webnode.cz)


 
Projekt Hrdá škola

(2017/18) Naše škola se od pololetí zapojila do projektu „Hrdá škola“, který spočívá v pořádání akcí, které mají oživit život žáků na školách a napomáhat k zlepšování školního klimatu. Pokud navíc uspořádáme zadané aktivity v určeném termínu a pošleme z nich fotografie, může škola vyhrát pingpongový stůl, sadu míčů nebo školní vlajku. Začínáme v únoru „Barevným týdnem“ od 12.-16.2. 2018 (viz obrázek nahoře), kdy každý den přijdeme oblečeni do zadané barvy, stačí tričko/mikina, kalhoty mohou být černé nebo džíny… Předem děkujeme rodičům za spolupráci a těšíme se, jak se žáci a učitelé každý den „vybarví“! O dalších akcích Vás budeme průběžně informovat. (Vedení školy)


 
Matematická olympiáda - kategorie Z5

(2017/18) Ve středu 24. ledna 2018 se zúčastnilo 5 žáků z 5.A okresního kola Matematické olympiády. Mezi úspěšné řešitele patří tři žáci. Lucie Dušková a Martin Putík se umístili na 7. až 12 místě. Dalším úspěšným řešitelem se stal Petr Machálka, který obsadil 18. až 28. místo. Moc gratulujeme. (M. Kodešová)


 
Lyžařský výcvik 7. B

(2017/18, 7. B) V týdnu od 15. do 19. ledna 2018 se třída 7. B zúčastnila lyžařského výcviku. Celý výcvik se odehrával v Bedřichově a jeho okolí. Naše třída se rozdělila do několika skupin. První rozdělení bylo na výcvik a to na horší skupinu (tedy ti, kterým to moc nešlo) a na lepší skupinu. Lepší skupinu měl pan učitel Kaňkovský a tu horší paní učitelka Vejvodová. Další rozdělení bylo na večerní hry, naše skupiny se jmenovaly Amatéři, Padavky, Sněženky a machři, Lamy a Bourači. Ke konci týdně si pro nás učitelé připravili překvapení – bowling a další den jsme šli na Prezidentskou chatu, kde jsme si mohli vybrat buď závin, nebo zmrzlinový pohár. Ve čtvrtek jsme potom měli závody a štafetu. Nejlepší byli Tereza Šimonková a David Hruban a v závodní kategorii Tomáš Hruban. Celý týden jsme si skvěle užili a děkujeme paní Vejvodové a panu Kaňkovskému, že alespoň některé z nás naučili lyžovat. Fotografie si můžete prohlédnout ZDE. (Kristýna Sedláková 7. B)


 
Žáci 5. A tvořili sochy ze sněhu

(2017/18) Ve čtvrtek 18. ledna strávila 5. A hodinu výtvarné výchovy překvapivě venku. Děti vytvářely sochy ze sněhu. Pokud se chcete podívat na jejich práci, podívejte se ZDE.


 
7. B v Divizně

(2017/18, 7.B) Ve čtvrtek 4. ledna 2018 se třída 7. B vydala na exkurzi do Divizny. Program byl o pralesu (na talíři). Na začátku jsme si vybrali zajímavé hudební nástroje a vydávali na ně zvuky jako v pralese. Pak jsme měli napsat, co nás napadne, když se řekne prales a zvládli jsme toho vymyslet opravdu hodně. Paní lektorky Eva a Katka s námi hrály další hry a v druhé polovině programu jsme se podívali na video o Indonésii a problémech se získáváním palmového oleje. V jakých výrobcích je obsažený palmový olej jsme potom řešili ve skupinkách a dokonce jsme dostali některé výrobky s palmovým olejem na ochutnání. Celý program se nám líbil a všichni teď víme, jaká označení máme hledat, abychom zbytečně nekupovali věci s palmovým olejem. (Kristýna Sedláková 7. B)


 
Wallhala a Regensburg

(2017/18) Dne 8. 12. 2017 se někteří žáci z 6.–9. tříd zúčastnili zájezdu do historického Regensburgu. Sešli jsme se ráno před školou v 5:50 a v šest hodin jsme nastupovali do autobusu. Doprava nám příliš nepřála, proto jsme byli rádi, když jsme byli okolo půl deváté na odbočce na Plzeň v Praze.

Asi po dvou hodinách od Prahy jsme přejeli hranice a ihned jsme si všimli sochy s nápisem Vita Caroli, což v překladu znamená život Karla IV. Od naší průvodkyně Moniky jsme se dozvěděli, že v místě, kde dnes stojí ta dálnice, po které jsme jeli, stávala dříve cesta, kterou nechal vybudovat právě Karel IV.

Zhruba za hodinu jsme dorazili k našemu prvnímu cíli. K majestátnímu památníku jménem Walhalla. Všichni jsme si tuto budovu prohlédli, vyfotili si jí a šli počítat schody, což byl jeden z úkolů do Moničina kvízu.

Když jsme opustili Walhallu, jeli jsme už do Regensburgu. Zde jsme se přešli po nejstarším německém mostě. Poté jsme navštívili katedrálu a pak jsme se konečně dočkali.

Dostali jsme se na krásné vánoční trhy, kde jsme si mohli koupit tradiční výrobky, mezi které patří např. Kinderpunch. Do Regensburgu jezdí turisti, také kvůli jedné specialitě. Jedná se o Bratwurst, který měří 0,5 m. Cestou zpět jsme byli všichni unavení, ale spokojení a najedení.

Myslím si, že výlet se všem líbil a už teď se těšíme až bude zase nějaký další. Fotky jsou ZDE. (František Novotný, 8. A a Eliška Pavlová, 9. A)


 
eTwinning - vánoční projekt

(2017/18) V prosinci se naši žáci zapojili do zajímavého eTwinningového projektu. Podívejte se, jak se jim dařilo a co bylo jejich úkolem. (Jana Lhotová)
                                                                                                                                                                                                                                     

 


 
Sedmáci hráli GO

(2017/18, 7.A, 7.B) Dne 22. 12. 2017 nás navštívily studentky z TUL a seznámily žáky ze 7. A a 7. B s logickou hrou GO - dva hráči střídavě pokládají na průsečíky desky své kameny. Přitom se snaží ohraničit si co největší území a zajmout co nejvíce kamenů soupeře. Během hry na desce proběhlo spousta proměn, vzestupů a pádů, malých proher a dočasných vítězství, proto nás hra bavila do poslední chvíle. Díky jednoduchým pravidlům a trochu inspirace si ji můžeme zahrát i doma. (K. Čiháčková)


 
Týmový den ve 3. A - Objevitelé

(2017/18, 3.A) Prosincový týmový den v pátek 15. prosince 2017 byl zaměřený na námořníky, kteří se něčím zapsali do historie a to tím, že objevovali nové kontinenty nebo dali kontinentům své jméno. Vyluštili jsme také, jaká nemoc často námořníky trápila, jakým pověrám námořníci věřili a možná stále věří a stejně jako objevitelé, jsme zmapovali svůj ostrov. Páteční den jsme si náramně užili a už se těšíme na další týmovku.


 
 3. A - program v Severočeském muzeu

(2017/18, 3.A) Před Vánocemi jsme si objednali program v Severočeském muzeu s názvem „Půjdem spolu do Betléma“. V muzeu se nás ujala moc příjemná slečna průvodkyně, se kterou jsme si společně připomněli příběh o narození Ježíška, ukázala nám mechanický Betlém, vyzkoušeli jsme si i živý Betlém a nakonec si vyrobili krásnou vánoční hvězdičku se světýlkem.


 
Vánoční zpívání

(2017/18) Dne 20.12.2017 se v jídelně naší ZŠ uskutečníl koncert. Ke zpěvu i poslechu zahrál a zazpíval kytarový kroužek pod vedením pana učitele Suchardy. Hezkou atmosféru vytvořilo i milé a příjemné publikum z 1. stupně. Příští rok na shledanou. (Alsu)


 
9. A v IQlandii

(2017/18, 9.A) V úterý 12. prosince šla třída 9. A v doprovodu paní učitelky Lhotové do IQlandie. Zde nás čekal program nazvaný TULaborky – Jaderná energie. Rozdělili jsme se do šesti skupin a vyzkoušeli jsme si různé zajímavé pokusy, například obléci si protichemický oblek, který by nás zachránil, kdyby byl někde únik radioaktivity. Také jsme si vyzkoušeli složit zařízení zvané tomakak a zjišťovali jsme, kolik radioaktivního záření projde přes různé druhy kovů, např. přes olovo nebo mosaz. Myslím si, že se to všem líbilo a že jsme se naučili spoustu nových věcí. (Eliška Pavlová, 9. A)


 
Národní testování 2017/18 – 9. ročník

(2017/18) V měsíci listopadu 2017 se 19 žáků z 9. A zúčastnilo Národního testování. Žáci byli testováni on-line z matematiky, českého jazyka, obecných studijních předpokladů a anglického jazyka. Výsledky našich žáků v českém jazyce a matematice jsou lepší než u 80 % zúčastněných škol. Testů z matematiky a českého jazyka se zúčastnilo 594 škol z celé České republiky a téměř 17 200 žáků. Porovnáním testů z matematiky a českého jazyka s testem obecných studijních předpokladů vyplývá, že studijní potenciál žáků naší školy je využíván optimálně a výsledky odpovídají úrovni jejich studijních předpokladů. Špičkových výsledků z naší školy dosáhlo 7 žáků z matematiky, 3 žáci z českého jazyka a 7 žáků z obecných studijních předpokladů. Výsledky testu z anglického jazyka potvrdily úroveň A2 u většiny našich žáků, což potvrzuje očekávané znalosti žáků 9. třídy v Rámcovém vzdělávacím programu. Tři žáci dosáhli na úroveň B1, jeden žák na úroveň B2 a jeden žák na úroveň C1. (M. Kodešová, J. Lhotová)