• 486 112 233
  • 605 965 088
  • This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
  • Po-Pá 07:00-15:30

Článek

3D tiskárna v hodinách informatiky

Stále sledujeme moderní trendy v informačních technologiích. Již před dvěma lety jsme začali na naší škole postupně zavádět novinky (malá revize RVP) do školního vzdělávacího programu. Vzdělávací oblast Informatika se nyní zaměřuje zejména na rozvoj informatického myšlení a na porozumění základním principům digitálních technologií.

Vedle kroužku 3D tisku se snažíme i v rámci výuky využít dvě 3D tiskárny, které naše škola vlastní. Žáci se tak již v 7. třídě seznamují s touto technologií. Předchází tomu 3D modelování, se kterým souvisí rozvoj žáků v oblasti kreativity, představivosti i řešení problémů.

Není to jen o těchto klíčenkách, ale když si žáci mohou z hodin informatiky odnést i něco malého domů, je to pro ně milé zpestření, které je ale zároveň velmi motivuje se o technologii 3D tisku více zajímat, a o to nám hlavně jde. Jejich radost z vlastního výrobku je pak pro nás pedagogy příjemným bonusem navíc.


Keramika na iPadech

Na kroužku grafiky se žáci 3. až 5. třídy učí pracovat s iPady. V aplikaci Pottery vytvářeli nádherné keramické vázy dle vlastní fantazie nebo dle předlohy. Krátká ukázka je zde:

 

  

Monika Kodešová

 


Kroužek 3D tisku - robotka Zoe

S kroužkem 3D tisku jsme se přihlásili do projektu Průša do škol. Úkolem bylo vytvořit zajímavý projekt, který řádně zdokumentujeme krok za krokem, aby projekt mohl posloužit dalším nadšencům zajímající se o 3D tisk. Projekt jsme splnili a odměnou nám byla nová 3D tiskárna i3 MK3S+.

Postavili jsme robotku! Tělo jsme upravili podle vlastního návrhu a vytiskli na 3D tiskárně. Uvnitř se robotka skládá ze 4 servo motorů, ultrazvukového měřiče vzdálenosti, snímače zvuku, dotykového snímače, bzučáku, propojovacích kabelů, procesorového systému, Bluetooth modulu atd. Po pečlivé práci se nám podařilo vše propojit a zbývalo nám naučit se robotku programovat.

Co naše Zoe dokáže? Téměř vše, na co si vzpomenete! Chodí, běhá, tančí, umí nám sdělit, jak se cítí, reaguje na dotek i na zvuky… Stačí ji správně naprogramovat! Ovládat ji můžeme také pomocí našeho telefonu přes Bluetooth.

Zoe nám poslouží i do hodin informatiky, kdy se žáci mohou učit programovat zábavným způsobem.

Žáci na kroužku uplatnili logické myšlení, posílili své technologické znalosti, zlepšili dovednosti, jako je řešení problémů, tvořivost a kreativita. Nabyli dalších vědomostí v oblasti elektroniky, programování.

Děkuji žákům a žákyni za vytrvalost, soustředění a pečlivou práci, kterou jste na kroužku 3D tisku v tomto projektu projevili.

Celou tvorbu Zoe jsme zaznamenali a nyní ji můžete zhlédnout ve videu.
 

 

Kateřina Čiháčková

 


Kroužek 3D tisku - ohlédnutí za rokem 2019-2020

V letošním školním roce jsme byli šikovní a vytiskli jsme několik zajímavých věcí.
Kroužek nebyl jen o 3D tisku a 3D modelování, ale také o kutilství, ruční práci, nadšení…
To nejlepší zhlédnete v našem časosběru.
 


Továrna na spinnery

Na kroužku LEGA postavil Martin s Tondou továrnu na spinnery (spinner factory). Stavba a vyladění chyb jim zabralo více jak měsíc práce. Video si kluci sami dokonce natočili.

Martin Prade


Seznamte se s T-rexem jménem Evžen

Na začátku září jsme na kroužku 3D tisku stáhli z volně dostupného serveru Thingiverse.com model dinosaura. Rozdělili jsme si jednotlivé díly teropoda mezi sebe a učili jsme se v Sliceru. Vytvoření řádně nastaveného G kódu je základem kvalitního a bezproblémového 3D tisku. Ve slicovacím programu můžeme nastavit prakticky vše, a každý detail může mít zásadní vliv na výsledek. Přestože model obsahoval řadu chyb, poradili jsme si. Dinosauři se z vajíček klubali po třech až šesti měsících, nám na kroužku to trvalo o měsíc déle a vy se teď můžete podívat na průběh líhnutí.

Kateřina Čiháčková


Máme slona!

Nelly a Mia postavily na kroužku Lega slona. Stavba byla opravdu náročná a zabrala jim dvě odpoledne. Program jsme ještě tentokrát nevytvářeli. Tonda se pomocí iPadu připojil k pejskovi, kterého tak mohl vzdáleně ovládat. 
 


Stroj na pletení náramků

Na kroužku LEGO pod vedením pana učitele Martina Pradeho žáci (Marián Mareš, Vít Pergl a Mikuláš Čech) sestrojili náramkovač a pro své spolužáky upletli náramky.


Jak skládáme rubikovu kostku

Když nás po nějakém čase přestalo bavit skládání rubikovy kostky, tak jsme si na to v kroužku LEGO postavili malého, ale velmi šikovného robota: