• 486 112 233
  • 605 965 088
  • This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
  • Po-Pá 07:00-15:30

Článek

Všesportovní den pro žáky 5.-9. ročníků

V pondělí 3. června se již tradičně konal Všesportovní den pro žáky 6. - 9. tříd. Celá akce je organizována pro naše žáky k jejich svátku Dne dětí. Soutěže probíhají v tělocvičně školy, v parku na Náměstí Českých bratří i na právě rekonstruované liberecké přehradě. Děti jsou rozdělené do 12 týmů a pod vedením svých kapitánů – deváťáků závodí v rozličných disciplínách př. florbal, šplh, duatlon, cyklohlemýžď, stolní tenis, skok přes švihadlo, ringo, petanque, obratnostní fotbal, stolní hry, vědomostní test atd. Seznamují se a spolupracují žáci různých ročníků.

Vítězným týmem letošního ročníku se stali:
Nela Krajčovičová – kapitánka,
Tomáš Musílek, Viky Machalová (9.A),Kuba Kalina (8.A),
Zuzka Doláková, Bogdan Klopot (7.A), Maruška Chaloupková, Otakar Horný (6.A) a Matyáš Polívka (5.A).

Děkujeme deváťákům – kapitánům za vedení svých týmů a kolegům učitelům a asistentům za trpělivost, rozhodování a zapisování výsledků v jednotlivých disciplínách.

Z. Wienerová


Deváťáci v muzeu

Ve dnech 14. a 16. května navštívily obě deváté třídy v rámci hodin dějepisu Severočeské muzeum, kde absolvovaly vzdělávací program NEJ z NEJ - Secesní plakát Alfonse Muchy. Žáci se seznámili s jedním z nejvýznamnějších děl z expozic muzea. Program zahrnoval medailonek autora, detailní probádání daného díla i zajímavosti o technice v kontextu doby, ve které exponát vznikl. Dozvěděli jsme se, jakým způsobem se secesní plakáty tiskly, seznámili jsme se tedy s technikou litografie. Na závěr jsme propojili dějepis s výtvarnou výchovou a vytvořili vlastní umělecké dílo inspirované Mucha stylem. Účastníci po absolvování programu zvládají interpretovat umělecká, vizuálně obrazná vyjádření současnosti i minulosti, vychází při tom ze svých znalostí historických souvislostí i z osobních zkušeností a prožitků. Pro spoustu z nás bylo překvapením, že Severočeské muzeum tak významný exponát, kterým plakát od Alfonse Muchy beze sporu je, vlastní.

Eliška Handšuhová

Fotografie: zde


Prvňáci a policie

V pátek 17. 5. navštívili žáci z 1. A a 1. B dopravní policisty z Liberce. Děti se seznámily se základními pravidly dopravní výchovy. Po besedě mohly děti nahlédnout do prostor budovy policie a poté se přesunuly ven, kde na ně čekal další program. Velice děkujeme za čas, který nám dopravní policie věnovala. Pro děti bylo neskutečným zážitkem nastoupit do policejního auta, sednout si na policejní motorku či se na chvíli stát členem jejich sboru. Třešničkou celého programu byla ukázka práce policejního psa.

Fotografie: zde


Prvňáci u Kryštofa

„Skvělý den strávený se záchranáři z Liberce“

Takto bychom hodnotili úterý, kdy jsme si mohli prohlédnout prostory letecké záchranky. Měli jsme to štěstí, že vrtulník Kryštof zrovna letěl do akce. Děti proto viděly jeho odlet a následně i přílet a o profesionalitě záchranářů nebyl pochyb. Děti měly možnost nasednout do sanitky, do auta pro lékaře, povozit se na lehátku pro pacienty. Největším zážitkem byl určitě vzlet a přistání vrtulníku, které umocnil zážitek v hangáru. Tam záchranáři dětem nasimulovali let vrtulníku a v sedákách je „pohoupali“. To vše proběhlo formou příběhu o holčičce, které spadla ze skály. 

Program jsme si velice užili. Děkujeme. 

Fotografie: zde


Prodejní vernisáž

Ve čtvrtek 16. května se konala souběžně s bleším trhem prodejní vernisáž. 
Návštěvníci mohli nejen obdivovat nejlepší práce žáků naší školy, ale také bylo možné si některé zakoupit.
Součástí akce byla i dražba.
Získaných 1 200 Kč bude použito na nákup výtvarných potřeb.
Děkujeme všem zúčastněným!
 

Bleší trh

Ve čtvrtek 16. května uspořádal školní parlament a chovatelský kroužek bleší trh. Návštěvníci si mohli koupit za velmi příznivé ceny zajímavé věci a vylosovat si překvapení v tombole. Mohli si také vyrobit placky, nechat si pomalovat obličej a dát si tetování. Žáci 6. třídy měli připravené i různé zábavné úkoly a samozřejmě prohlídku zvířátek ve školní zoo. Ve školní kavárničce bylo k dispozici občerstvení, včetně cukrové vaty. Výtěžek celé akce je 15 544 Kč. Veškeré peníze budou použity na provoz školní zoo. 
Moc děkujeme všem, kteří se podíleli na tomto skvělém výsledku! Doufáme, že si všichni užili příjemné odpoledne a těšíme se již na příští rok.
(za školní parlament Jana Lhotová)
 
Fotografie: zde
 

Velký úspěch dívčího týmu basketbalistek

Ve čtvrtek 16. května se v hale Kort konalo krajské finále v basketbalu dívek 8. - 9. tříd. Tým z Oblačné se nečekaně nominoval z 2. místa v okresním kole a z finále pod vedením kapitánky Barči Horné bere opět stříbro. Děvčata z Oblačné jsou tedy 2. nejlepším týmem z Libereckého kraje!

Sestava: Barča Horná, Barča Budinová, Emma Fialová, Nora O´Grady, Ela Matošková (8.A),
                Sofie Mazur (9.A)

Gratuluji a děkuji za skvělou reprezentaci školy i na sportovním poli.

Zdenka Wienerová


Projektový den – město Liberec – 6. a 7. května 2024

Žáci druhého stupně se zapojili do dvoudenního projektového dne. Učitelé pro ně připravili šest stanovišť, jejichž společným jmenovatelem bylo město Liberec.

 

  1. stanoviště – Karel Hubáček 100 let – prostřednictvím staveb se žáci seznámili s významným libereckým architektem. Jednu z nich i nakreslili.

 

  1. stanoviště - Nikdo není dokonalý – žáci si vyzkoušeli roli tazatele. V centru Liberce kladli náhodným kolemjdoucím zvídavé otázky o Liberci.

 

 

  1. stanoviště – Pověsti Liberecka – žáci rozvíjeli svou fantazii a tvůrčí schopnosti, které proměnily do podoby nových pověstí, které se vztahují k zeměpisným názvům Liberecka.

 

  1. stanoviště – ESCAPE GAMES – v parku u školy si žáci zahráli únikovou hru s QR kódy. Úkolem bylo poznat podle 6 indicií místo v Liberci. Všichni nakonec úspěšně odhalili dílo Davida Černého Hostina obrů.

 

  1. stanoviště – 120 let ZOO Liberec – žáci se seznámili s historií zoologické zahrady, získali informace o jejích plánech v blízké budoucnosti a projektech. Odhalili svým spolužákům soukromí nejzajímavějších živočichů chovaných v liberecké zoo. Soutěžili o znalce hlasů cizokrajných zvířat. Své vědomosti si na závěr ověřili v aplikaci Kahoot.

 

  1. stanoviště – Je statisticky dokázáno… - po absolvování tohoto stanoviště už všichni žáci vědí, jaká je porodnost v Liberci, jaké jsou průměrné denní teploty v měsíci dubnu, kolik utratí město Liberec za veřejné osvětlení a jak dokreslit Ještěd s  využitím osové souměrnosti. Výstupem tohoto stanoviště byly pracovní listy včetně grafů, tabulek a statistických výpočtů.

 

Zpětnou vazbu o projektových dnech jsme od žáků získali už v průběhu jejich práce. V následujících dnech měli možnost vyjádřit anonymně  své postřehy a názory formou dotazníku.

 

Děkuji všech učitelům za přípravu a realizaci projektových dnů. Stejně tak děkuji žákům za jejich kreativitu, kterou projektové dny obohatili.

 

Pavlína Stuchlíková

 

Fotografie: zde


Anifilm– 6. A

Od  7. do 12. května se v Liberci konal Anifilm, mezinárodní festival animovaných filmů. Organizátoři připravili zajímavý program nejen pro veřejnost, ale i pro školy.

V pátek 10. května si žáci šesté třídy vyzkoušeli, jak náročnou profesí je dabing. V rámci workshopu Dabingové studio České televize si v pětičlenných skupinkách rozdělili role v animovaném filmu Websterovi. Každý žák měl za úkol správně načarovat svou repliku a vložit ji do úst konkrétní postavě. Výsledkem jejich soustředěné práce je krátká ukázka, v níž postavy promlouvají jejich hlasy. Žákům se workshop velmi líbil. Ocenili možnost získat vlastní zkušenost v roli dabérů.

Pavlína Stuchlíková, Martin Prade


Anifilm 2024 – 7. A

Žáci ze 7. třídy se 10. května 2024 účastnili festivalu animovaných filmů "Anifilm". Díky podpoře Nadace PPF se učili vytvářet animace. S lektory zkoumali tajemství animace a rozvíjeli svou kreativitu.

Ukázky z vytvořených animací najdete: zde

M. Kodešová


Máme finalistku v soutěži Office Arena

V pondělí 6. května se v sídle společnosti Microsoft konalo finále soutěže Office Arena, do kterého postoupili nejlepší soutěžící z jednotlivých krajů. Naši školu reprezentovala žákyně Nela Krajčovičová (9. A).
Cesta do finále nebyla vůbec snadná. Soutěž je koncipovaná jako tříkolová, skládající se ze školního kola, krajského a celostátního kola.
Školního kolo spočívalo ve vypracování online testu, jehož hlavními tématy byly znalosti prostředí a využití programů Word, Excel, PowerPoint a OneNote a obecné otázky týkající se se informačních technologií a informatického myšlení.
V rámci krajského kola Nela vypracovala projekt na téma „V roli cestovní kanceláře“. Její projekt se umístil na prvním místě.
V celostátním kole Nela obhajovala svůj soutěžní projekt před odbornou porotou.
 
Gratulujeme!
 
Mgr. Martin Prade
 

Umění perspektivy

V úterý 30. dubna absolvovali chlapci ze 6.A zajímavý vzdělávací program v Oblastní galerii Liberec. Na výstavě obrazů Ivany Lomové pojmenované Ticho, nám paní lektorka vysvětlila jednotlivé druhy perspektivy – vedle známé ptačí či žabí, se žáci dozvěděli o perspektivě bodové, lineární a atmosférické, které jsme pak na vystavených obrazech hledali. Po úvodní výtvarné aktivitě se stínem jsme se v budově přesunuli do Ateliéru Kotelna, kde nás čekal praktický workshop na téma perspektiva. Zjistili jsme, že pracovat s perspektivou je opravdu velmi složité. Moc se nám líbilo, že vzhledem k tomu, že jsme dorazili do galerie před půl 11., nám bylo nabídnuto poslechnout si ukázku rakouského sochaře Josefa Baiera, představitele kinetického sochařství, jehož výstava Sound Shapes zde aktuálně probíhá. Byl to pro nás krásný výtvarně – hudební  zážitek, který všem doporučujeme!

Eliška Handšuhová

Fotografie: zde


Symbiosis

V úterý 16. dubna se chlapci ze 6.A zúčastnili v rámci výtvarné výchovy workshopu k výstavě s názvem SYMBIOSIS v Severočeském muzeu, která je prezentací ateliéru skla a šperku na Katedře designu při Fakultě textilní Technické univerzity v Liberci

Na výstavě je k vidění nekonvenční tvorba autorského šperku, šperků překračujících hranice skleněného objektu, abstraktní skleněné plastiky a mnoho dalšího.

V ateliéru žáci v dialogu s paní lektorkou na ukázkách zjistili, co všechno je ze skla, dozvěděli se, jak vzniká sklo a na co všechno se používá. Na závěr se nechali unést kreativitou a vyrobili si vlastní šperk přesně v rámci názvu „symbiosis“ z kovu a skla. Kluci byli z výsledku nadšeni! Někteří nečekali ani na Den matek a darovali svůj výrobek maminkám ihned.

Eliška Handšuhová

 

Fotografie: zde


Noc s Andersenem 4. dubna 2024

Andersen, Petiška, Zeus, Héra, Héfaistos, Artemis a spousta dalších jmen bylo skloňováno ve čtvrtek 4. 4. od 17 hodin na škole Oblačná.

Akce s přespáním se účastnilo 48 dětí od první do čtvrté třídy. Večer věnovaný Eduardu Petiškovi a jeho Starým řeckým bájím a pověstem jsme trávili nejen ve škole, ale také venku, kde žáci mohli vyzkoušet svou sílu, obratnost, přesnost a poměřit se s řeckými bohy. Po večeři se pak žáci vydali na prozkoumávání komnat, kde je čekala dramatizace bájí, tvorba společného výtvarné dílna v podobě křídel či nácvik řeckého tance sirtaki.

Troufneme si říct, že plní dojmů, nasyceni novými informacemi a zajímavostmi o řeckých bájích děti přespaly ve škole do pátečního dne. Děkujeme moc žákům za krásný večer, rodičům za snídaňové příspěvky a všem zúčastněným za spolupráci a přípravu. 

Fotky: zde


Praha - výlet 4. A

Ve čtvrtek 11. dubna vyrazila třída čtvrťáků na výlet do Prahy. Její kroky mířily na Vyšehrad, kde byl  objednaný program s názvem  MISE  VYŠEHRAD. 

Hravou formou, při které děti sbíraly historické atributy, poznaly místa Vyšehradského hradiště. Během vycházky tak navštívily Staré purkrabství, kostel sv. Petra a Pavla, Vyšehradský hřbitov a Slavín a nakonec prošly podzemními kasematy až do tajemného sálu Gorlice, kde jsou umístěny originální sochy z Karlova mostu.  Společně jsme se dozvěděli o mytologii a historii Vyšehradu a obohatili tak znalosti z vlastivědy.

Protože počasí přálo, vypravila se třída cestou po náplavce až k Národnímu divadlu a poté k lanovce, která ji vyvezla na Petřín. Krásnou procházkou rozkvetlými sady došli čtvrťáci až k Pražskému hradu, postupně si prohlédli obě nádvoří s Chrámem sv. Víta a poté zahradami a po zámeckých schodech došli na Malou Stranu a ke Karlovu mostu, kde se s historickým centrem Prahy rozloučili.

Fotky: zde


Postup basketbalistek i basketbalistů do okresního finále!

Obě družstva chlapců a dívek z 8. - 9. tříd vybojovala postup do okresního finále mezi nejlepší týmy všech libereckých škol, které se bude konat 18. a 19. dubna v hale Kort. Obě družstva shodně postoupila z druhého místa, dívky postupují spolu s týmem ZŠ Dobiášova, chlapci s týmem ZŠ Lesní.

Družstvo dívek: Budinová, Horná, Matošková, O´Grady, Fialová (8.A)
                            Balážová, Mazur, Vištejnová, Horníková, Krajčovičová (9.A

Družstvo chlapců: Cocerva (6.A), Vochomůrka, Budina, Kalina, Slad (8.A)
                                 Horejš, Novotný (9.A), Švejda (9.B)

Gratulujeme a držíme palce do finále!


Projekt - Simulace zranění

Žáci naší školy se dne 3. 4. 2024 zapojili do projektu "Simulace zranění", který připravili studenti 2. ročníku Střední zdravotnické školy a Vyšší odborné školy zdravotnické se svými vyučujícími. Tato akce, určená pro žáky 7. a 8. tříd, se konala v tělocvičně naší školy. Během projektu bylo připraveno osm stanovišť, na nichž se naši žáci seznámili s různými oblastmi poskytování první pomoci. Mezi tyto oblasti patřila záchranná služba, základní neodkladná resuscitace, manipulace s cizím tělesem v ráně, ošetření krvácení, zacházení se zlomeninami, ošetření popálenin, obvazová technika, situace spojené s epilepsií a alergiemi. Tato akce poskytla našim žákům praktické zkušenosti v oblasti první pomoci, které jsou velmi důležité v běžném životě.

M. Kodešová


Soutěž v anglickém jazyce

V březnu se uskutečnilo krajské kolo Soutěže v anglickém jazyce, kde nás v kategorii ZŠ II pro žáky osmých a devátých tříd reprezentovala Jana Vištejnová z 9.A.  V silné konkurenci vybojovala krásné 3. místo. Janě děkujeme a gratulujeme.

M. Veselková


NATIVITY – Výtvarný workshop na téma "Rozdíly"

V březnu absolvovali žáci devátých tříd v rámci výtvarné výchovy tvořivou dílnu v Paláci Liebieg. Cílem vzdělávacího programu bylo přiblížit žákům původnost africké krajiny, nativní obyvatele, tradice versus moderní civilizace, kolonizace. Seznámili jsme se s cyklem velkoformátových obrazů Denisy Smetanové inspirující se svou cestou po jihozápadní Africe. Narazili jsme setkání dvou kultur s poznáváním života domorodých kmenů v jejich přirozeném a rychle mizejícím prostředí. Zamysleli jsme se nad střetem dvou odlišných světů – původního a moderního. Během prohlídky výstavy si žáci připravili skicu k následné vlastní tvorbě (kresba suchým pastelem doplněná textilní koláží). K inspiraci jim poslouží projekce fotografií z cest autorky. Na závěr se žáci zapojili tvůrčím způsobem do procesu společného díla, na kterém se podíleli všichni návštěvníci workshopů. Finální obraz bude vystaven v Paláci Liebieg.

Eliška Handšuhová

Fotky: zde


Jarní úklid kolem školy

Dne 20. 3. žáci 7. A ve spolupráci se Školním parlamentem se zapojili do jarního úklidu kolem školy. Žáci zametali schody, sbírali odpadky a odnášeli staré větve. Děkuji všem za účast.

M. Kodešová


Postup do krajského kola v soutěži Office Arena

V letošním ročníku soutěže Office Arena obsadili žáci naší školy první tři místa ve školním kole.
V Libereckém kraji se na prvním místě umístil Tomáš Fukárek z 8. A, na druhém místě jeho spolužák Jakub Kalina a na třetím místě Nela Krajčovičová z 9. A.
Tomáše a Jakuba teď čeká připravit soutěžní projekt pro krajské kolo, tak jim držte palce.

"Příběhy našich sousedů"

Naši žáci, Eliška Čechová, Lukáš Pech, Jonáš Ouhrabka a Petra Tomášková se zapojili do projektu organizace Post Bellum "Příběhy našich sousedů". Pod vedením paní učitelky Věry Sutrové zpracovali příběh pamětníka 20. století, pana Zdeňka Kocha. V úterý 12.3.2024 prezentovali svou reportáž v Naivním divadle Liberec spolu s pěti dalšími ZŠ z Liberce. 
Na reportáž a další materiály našich žáků se můžete podívat na odkazu:

https://www.pribehynasichsousedu.cz/liberec/liberec-2023-2024/koch-zdenek/

Věra Sutrová

Školního kolo BIOLOGICKÉ OLYMPIÁDY

V úterý 6. 2. 2024  v učebně přírodopisu proběhlo školní kolo biologické olympiády, kterého se letos zúčastnilo pouze 6 žáků druhého stupně. Soutěžilo se ve 2 kategoriích (6.-7.tř, 8.-9.tř)
Letos bylo ústředním tématem:  Jak se žije v lužním lese. Součástí testu znalostí byla i tradičně poznávací část z říše rostlin i živočichů.

Výsledky:

kategorie 6.-7. třída:
1. Vilém Krejčí (7.A) -  50,5 b

kategorie   8.-9. třída:
1. Barbora Horná (8.A) -  53,5b
2. Emma Fialová (8.A) – 53 b
3. Petra Tomášková (8.A) -  44,5 b
4. Nora O´Grady (8.A) -  43 b
5.Tomáš Fukárek (8.A) – 37,5 b

První dva z každé kategorie postupují do okresního kola. Třetí může postoupit podle počtu získaných bodů v porovnání s počty bodů žáků ostatních škol. Je ovšem nutné zpracování vstupního úkolu na zadané téma.

Děkuji všem za účast, obzvláště těm, kteří se pečlivě připravovali z přiložených studijních materiálů.    

Zdenka Wienerová


Po stopách průmyslové revoluce.

8.A šla po stopách průmyslové revoluce

Ve středu 7. února se zúčastnili žáci 8. A vzdělávacího programu Po stopách průmyslové revoluce. Po krátkém úvodu byli rozděleni do skupin a sledovali vývoj průmyslu Libereckého kraje. Zjistili, že některé názvy značek a firem jsou mnohem starší, než by si byli mysleli.

Fotky: zde


Výtvarná výchova v muzeu

V úterý 22. ledna absolvovali chlapci ze 6.A výtvarný a vzdělávací program Krása a užitek v Severočeském muzeu. Nejprve jsme v ateliéru pomalovali barvami na sklo pod dohledem paní lektorky skleničku. Většina chlapců zvolila rostlinné motivy (strom, květiny) zbytek abstraktní nebo nápisy. Poté jsme se rozdělili do skupin kov-dřevo-textil-sklo-keramika, dle nabídnutých předmětů, které si vybrali a popsali z jakého materiálu jsou a k čemu sloužili. Pak jsme vydali se do sbírek muzea. V expozici Krása a užitek hledali výrobky z daného materiálu a porovnávali posun v jejich výrobě. Velmi je např. zaujalo, že část vystavených exponátů je umístěna v zásuvkách pod vitrínou a že do nich mohou libovolně nahlédnout.

Program žáky moc bavil. Nejvíce se jim ale líbilo, že si mohou odnést domů výrobek a někteří se rozhodli sklenku věnovat jako dárek někomu z rodiny.

Eliška Handšuhová

Fotografie: zde


Soutěž v anglickém jazyce

Ve čtvrtek dne 18. 1. 2024 se na naší škole uskutečnila tradiční soutěž v anglickém jazyce. Ve dvou kategoriích se jí celkem zúčastnilo 13 žáků. Všichni soutěžící prokázali skvělé znalosti i komunikativní dovednosti, nebylo proto vůbec snadné vybrat v silné konkurenci vítěze. Naši školu bude v okresním kole, které se bude konat 20. 2. 2024, reprezentovat Josefina Kubečková ze 6.A a ve vyšší kategorii Jana Vištejnová z 9.A. Všem soutěžícím děkujeme a Josefině i Janě budeme držet palce v okresním kole.

M. Veselková

 

Fotografie: zde


Pyžamový den

Ve středu 17. ledna si žáci i mnozí učitelé užili příjemný den v pohodlném oblečení, Do školy se nemuseli ani převlékat a mohli vyrazit v oblečení, ve kterém spali. K vidění bylo mnoho županů, pyžam, nočních košil i overalů.
Moc děkujeme všem, kteří se do akce zapojili!
(za školní parlament Jana Lhotová)
 
 
Fotografie: zde

Vánoční den

V pátek 22. prosince, poslední den před vánočními prázdninami, proběhla další akce školního parlamentu. Většina žáků a učitelů měla na sobě oblečení s vánoční tématikou. K vidění byly vánoční svetry, trička, šaty, mikiny, ponožky, čepičky a čelenky. A i díky nim jsme si ve škole užili příjemnou vánoční atmosféru.
Děkujeme všem, kteří se do akce zapojili.
(za školní parlament Jana Lhotová)
Fotky: zde

Exkurze Gross-Rosen a Görlitz

V pátek 15. prosince se vydali naši žáci na exkurzi do Muzea koncentračního tábora Gross-Rosen v Polsku, který měl své pobočky i v Libereckém kraji (Chrastava, Smržovka a Rychnov). Na úvod jsme shlédli krátký dokument s výpověďmi pamětníků a pak následovala prohlídka areálu s průvodcem.

Poté jsme přejeli do Görlitz na adventní trhy, kde měli žáci rozchod. Už v autobuse jsme si řekli základní informace o historii tohoto města, které bylo kdysi součástí českého království. Někteří z nás vyzkoušeli kluziště na náměstí Obermarkt. Většina ale spíše ochutnávala místní speciality na náměstí Untermarkt. Krásná adventní atmosféra tohoto města nás nadchla.

Exkurze byla poučná.

Eliška Handšuhová

Fotky: zde


Vánoční vystoupení pěveckého sboru

První vlaštovkou školního pěveckého sboru Obláčci bylo natáčení
vánočního CD ve studiu. Pro mladé zpěváky to byla zajímavá
zkušenost. Písně, které natočili zazpívaly 20. 12. 23 ve 14.30 hod. na
veřejném vystoupení před libereckou radnicí.

Fotky: zde


Vánoční písně Obláčci

První vlaštovkou školního pěveckého sboru Obláčci bylo natáčení vánočního CD ve studiu. Pro mladé zpěváky to byla zajímavá zkušenost. Písně, které natočili, zazpívali 20. prosince ve 14.30 hod. na veřejném vystoupení před libereckou radnicí.

Fotky: zde


Za linkou do neznáma

V úterý 19. prosince jsme opět strávili výtvarnou výchovu v Oblastní galerii. Tentokrát jsme absolvovali vzdělávací program s workshopem „Za linkou do neznáma“. Na výstavě Linie! bylo k shlédnutí mnoho zajímavých obrazů i soch napříč desetiletími 20. a 21. století, s různými technikami i uměleckými styly, avšak všechny spojuje jeden prvek – LINIE.

Kdy se z bodu stane linie? A může se linie přeměnit v plochu? Na tyto otázky si žáci odpověděli s paní lektorkou během výtvarných experimentů inspirovanými výstavou Linie!. Sledovali jsme linie všech druhů a tvarů na vystavených dílech, abychom zjistili, jak se forma prolíná s obsahem a obsah s formou.

Na závěr proběhla výtvarná dílna s vlastní tvorbou od základů kresby přes instalaci až po spirografii. Tři své výtvory si žáci odnesli rovnou s sebou domů. Jejich největší výkresy budou nejprve vystaveny v lednu ve škole na nástěnce.

Chlapce z  6.A vzdělávací program bavil a měli radost, že si tentokrát odnesli i vlastní výtvarné dílo. Tento program jim umožnil rozvíjet své schopnosti a zároveň si užít výtvarnou výchovu jinak, a to přímo v galerii. Během cesty zpět jsme si opět prohlédli i bývalou budovu liberecké galerie, krásně opravený palác Liebig, ale tentokrát z druhé strany (vchod z Komenského ulice).

Eliška Handšuhová

Fotky: zde


Vánoční pečení

Vánoční atmosféra se letos na naší škole rozvinula do nové dimenze, když se žáci první a deváté třídy spojili díky společnému pečení cukroví. Tato akce přinesla nejen radost z neustálého ochutnávání vánočních dobrot, ale také posílila vztahy mezi mladšími a staršími studenty.

Pod vedením učitelů se žáci sešli v improvizované kuchyni, kde měli žáci k dispozici pestrou paletu surovin a recepty na nepečené dobroty.

Při přípravě těsta se žáci mohli spolehnout pouze na své vlastní schopnosti a na spolupráci s ostatními. „Pekaři a pekařky“ z devátých tříd byli pro mladší spolužáky nejen inspirací, ale také pomocnou rukou. Týmová práce byla klíčovým prvkem celé akce.

Bylo úžasné vidět, jak žáci spolupracují. Starší si vzali mladší pod svá křídla a vytvořili skvělý tým. Každý měl svou roli a společně tvořili vánoční kouzlo.

Samotný proces výroby nebyl jen o vaření. Žáci se učili komunikovat, řešit problémy a spolupracovat. Míšení těsta, tvarování cukroví a zdobení probíhalo v příjemné atmosféře smíchu a radosti.

Po dvou hodinách pečlivé práce bylo cukroví hotovo. Stůl se začal plnit různými tvary, barvami a vůněmi.

Tato akce ukázala, jak důležité je propojovat různé věkové skupiny studentů a vytvářet pozitivní prostředí pro jejich vzájemné interakce.

Fotky: zde


Slavnosti slabikáře

Společná akce našich prvních tříd začala atmosférou plnou očekávání, když se děti shromáždily v jedné třídě. Klíčovým prvkem akce se staly jazykové hry na rozvoj čtení. Děti si hravě rozšiřovaly slovní zásobu. Každá hra byla navržena tak, aby podporovala rozvoj dovedností potřebných pro čtení.

Jedním z vrcholů bylo slavnostní pasování dětí na čtenáře. Každé dítě přistoupilo k pódiu s respektujícím pocitem, jako by vstupovalo do světa magie, kde jsou slova klíčem k nekonečnému dobrodružství. Učitelé předávali slabikáře, symbolizující moc čtení a znalostí.

Slabikáře samy o sobě získaly na významu. Nebyly to pouhé knihy, ale klíče k neznámým světům, které čekají na to, aby byly objeveny. Děti si je s obdivem prohlížely a brzy se ponořily do prvních písmen a slov.

Celá akce měla za cíl nejen zvýšit čtenářskou gramotnost, ale také podporovat radost a nadšení ze čtení. A z toho, co jsme mohli vidět, se to povedlo na výbornou. Děti toho dne odcházely s jiskřícíma očima a touhou objevovat svět písmen a příběhů.

Tato událost byla nepochybně magickým začátkem pro mnoho dětí, které teď pociťují radost ze čtení. Kdo ví, možná mezi nimi je i budoucí spisovatel nebo spisovatelka, kteří nám jednou zpříjemní svět svými vlastními příběhy.

AP a RP, třídní učitelé prvních tříd

 

Fotky: zde


Postup do velkého finále v soutěži Zooriskuj

V úterý 21.11. se ve Velkém sále v Lidových sadech konalo rozřazovací kolo soutěže Zooriskuj. Jedná se o soutěž trojic z II. stupně základních škol a víceletých gymnázií, kterou pořádá Zoologická zahrada v Liberci. Rozřazovacího kola se letos účastnilo rekordních 117 trojic, které měly 60 minut na vyplnění soutěžního testu týkajícího se především života zvířat chovaných v liberecké ZOO, její historie a záchovných programů. Nechyběla ochutnávka i poznávání zvuků zvířat.
Do velkého finále postupuje pouze 8 nejlepších trojic, mezi které patří i naše trojice ve složení:

František Horejš, Filip Novotný, Marek Vyskočil (9.A), kteří postoupili z 1. místa!

Děkuji i ostatním soutěžním trojicím za přípravu a účast v soutěži:

Barča Horná, Natka Podzimková, Petra Tomášková (7.A): nádherné 11. místo
Matouš Budina, Kuba Kalina, Jonáš Ouhrabka (8.A): pěkné 44. místo

Chlapcům blahopřejeme a budeme držet palce ve finále, které proběhne 15.2.2024 v aule Technické univerzity.

Z. Wienerová


Národní testování 2023

Naše škola se v měsících říjnu a listopadu zapojila do Národního testování SCIO. Testování se zúčastnilo 10 žáků z 9. A a 6 žáků z 9. B. Testovali se z českého jazyka, matematiky, obecných studijních předpokladů a anglického jazyka. V českém jazyce se naše škola řadí mezi 10 % nejúspěšnějších škol. Pět našich žáků dosáhlo nadprůměrných až špičkových výsledků v českém jazyce. V matematice jsou naši žáci lepší než 70 % zúčastněných škol, přičemž dva žáci dosáhli nadprůměrných výsledků. Dva naši žáci také excelovali v obecných studijních předpokladech. Devět našich žáků dosáhlo vynikající úrovně B1 nebo B2 v anglickém jazyce.

Studijní potenciál žáků v českém jazyce je využíván dobře, výsledky žáků jsou na vyšší úrovni, než jaká odpovídá úrovni jejich studijních předpokladů. Studijní potenciál žáků v matematice je využíván optimálně, výsledky žáků v testech odpovídají úrovni jejich studijních předpokladů. Národního testování se celkem zúčastnilo cca 21 tisíc žáků ze základních škol a víceletých gymnázií z celé České republiky a s tímto vzorkem byly srovnávány výsledky našich žáků. (M. Kodešová)


Písmenkování

Ve středu 22 listopadu se naší školou nesl veselý ruch plný smíchu a zvědavosti, protože se konala akce pro naše malé prvňáčky – „Písmenkování“. Tuto akci zorganizovali a vedli naši deváťáci.

 

Žáčci prvních tříd měli příležitost prozkoumat deset různých stanovišť. Každé stanoviště se zaměřovalo na rozvoj dovedností v oblasti českého jazyka, matematiky a prvouky – od skládání písmen až po různě náročné matematické úlohy. Žáci se nejen bavili, ale také se učili novým věcem. Za každý splněný úkol získávali malí dobrodruzi do svých karet razítko. Vyvrcholením celé akce bylo vyluštění tajné šifry. Všichni žáčci prokázali při jejím luštění důvtip a vynalézavost. A když byla šifra rozluštěna, následovala odměna ve formě medaile a drobných dobrot.

 

Rádi bychom poděkovali skvělým organizátorům této akce – žákům devátých tříd, kteří se postarali takřka o každý detail této akce. Všichni jsme hrdí na to, jak naši žáci napříč nejstaršími ročníky dokáží spolupracovat a realizovat akce pro naše nejmenší. Děkujeme také učitelům prvních tříd, kteří celou akci zaštítili.

 

Už teď se těšíme na konec listopadu, kdy se pro děti uskuteční tradiční akce „Čertovské skotačení“.

 

Radka Pelcová, Andrej Petruš, Martin Prade, Michaela Tothová

Fotky: zde


Bobřík informatiky 2024 – výsledky

Jako každý rok jsme se zapojili do národního kola soutěže Bobřík informatiky. Naši žáci od 4. do 9. třídy se snažili bobříka informatiky ulovit. Podívejte se na výsledkovou listinu všech úspěšných.

Kompletní výsledková listina je umístěna ve 2. patře.

Výsledky: zde

 


Po stopách průmyslové revoluce

Deváté třídy absolvovali v listopadu výpravu po milnících průmyslové výroby v Liberci. Pomohl jim k tomu doprovodný program k zajímavě graficky zpracované výstavě Po stopách průmyslové revoluce v Severočeském muzeu.

Velký třesk průmyslové revoluce odstartoval překotnou proměnu technologií a vymožeností. Ať už se zajímáme o regionální sklářství a textil, nebo tíhneme k jiným výrobním odvětvím, při cestě výstavou si každý najde to svoje – pokud tedy neztratí stopu! Čemuž hodně pomáhá výrazná grafika ve stylu popartových komiksů.

Žáci dokázali pojmenovat základní znaky jednotlivých průmyslových odvětví a vyhledali konkrétní příklady z významných oblastí regionální výroby z období průmyslové revoluce, přes první a druhou světovou válku i komunismus. Na závěr porovnali současnou dobu (nanovlákna) s obdobím průmyslové revoluce.

Eliška Handšuhová

Fotky: zde


IT SLOT: Dva naši žáci postupují do finále

Na začátku listopadu proběhlo první kolo 14. ročníku soutěže IT-SLOT, kterého se zúčastnilo 13 952 žáků z 299 škol z celé České republiky. Prvních 50 soutěžících postupuje do finále. Mezi nimi je i Lukáš Pech (9. B), který se umístil s 22 body na 20. místě, a Tomáš Fukárek (8. A), který získal 22 bodů a postupuje také do finále z 31. místa.

 

Finálové kolo se uskuteční ve středu 13. prosince v budově Soukromé střední školy výpočetní techniky v Praze.

Finalistům gratulujeme a děkujeme za reprezentaci školy.

 

Kompletní výsledková listina žáků naší školy je umístěna na nástěnce ve druhém patře.

 

Mgr. Martin Prade


No Backpack Day

No BackPack Day je den, kdy děti chodí do školy bez batohů. Cílem této akce je připomenout milióny dětí na celém světě, které musí ujít kilometry pěšky do školy. Knihy a školní pomůcky přitom nosí v improvizovaných zavazadlech, protože si nemohou dovolit školní batůžky. Taková akce se konala ve čtvrtek 16. listopadu i na naší základní škole. Mnoho žáků i někteří učitelé tak přišli s kufry, krabicemi, pytli, nákupními vozíky a dalšími zajímavými zavazadly.
Všem, kteří se do akce zapojili, moc děkujeme a doufáme, že si den také užili.
(za školní parlament Jana Lhotová)
 

Členové žákovského parlamentu na "Fóru mladých" v kavárně Pošta

Na tomto fóru, pořádaném Místní agendou 21, chtěli ve středu 1. listopadu slyšet názory mladých na různé oblasti života v Liberci (doprava a bezpečnost; životní prostředí a veřejný prostor; sociální prostředí a bydlení; školství, kultura, volný čas a cestovní ruch; klimatický stůl). 

Na začátku proběhly krátké seznamovací aktivity. Poté vysvětlili,  jak se bude pracovat a pak absolvovali vědomostní kvíz o městě za ceny. Žáci se dle zájmu o témata rozdělili k jednotlivým stolům, kde s odborníky na daná témata diskutovali a sdělovali, co je pro ně v dané oblasti důležité. 

Náměty žáků se u stolů zapisovaly a po prvotním hlasování (u stolů) z nich přítomní vybrali dva nejdůležitější. Tyto dva náměty postoupily dále a byly zapsány na společné hlasovací archy pro všechna témata. V druhé fázi hlasování pak z těchto témat vyplynula ta nejzávažnější, která se následně ověřila v on-line hlasování. Výsledky se nakonec okomentovaly a podněty by se měly dále rozpracovat do případného projektu. 

Každá škola mohla delegovat až 4 zástupce z žákovského parlamentu. Přednostně měli být vybráni členové Městského parlamentu Liberec. Pro takto aktivní mladé lidi bylo Fórum mladých nejpřínosnější. Toto setkání by se mělo stát pravidelnou akcí, která se bude konat vždy 1x za 2 roky. 

Je důležité nechat zaznít hlas mladých lidí a zároveň, aby si udělali žáci větší přehled, co vše město může či nemůže řešit. 

Eliška Handšuhová

(koordinátorka školního parlamentu)

Fotografie: zde


Záložka do knihy spojuje školy

Stává se již tradicí, že žáci naší školy si vyměňují se slovenskými dětmi vlastnoručně vyrobené záložky do knih v rámci česko-slovenského projektu. 
Učitelé se tak snaží  podpořit zájem o čtení. Letošním tématem byly pohádky báje a básničky. 
6.A si vyměnila záložky se ZŠ Lábov.

Fotografie: zde


Halloween

V úterý 31. října jsme si (již tradičně) připomněli Halloween. Velká většina žáků i učitelů a asistentů přišla do školy v zajímavých kostýmech. Halloween byl tématem také v hodinách angličtiny a pro žáky 1. a 2. tříd si pestrý program připravila skupina dívek z 9. A. Všichni žáci také mohli hlasovat o nejzajímavější kostým, vítězkami se opět staly dívky z 9. A.
Všem děkujeme za účast a doufáme, že jsme si společně užili zajímavý den!
(za školní parlament Jana Lhotová)
 

Chlapci z 6.A v Oblastní galerii

V rámci vzdělávacího programu “Čteme z obrazů” se žáci 6.A  zúčastnili v úterý 24. října exkurze do galerie, kde se seznámili s Liebigovou sbírkou, pojmenovanou po Johannu Liebiegu mladším, který byl významným průmyslníkem a mecenášem umění.

Kolem jeho sbírky se vznáší opar tajemných příběhů. Obrazy, které za svůj život nastřádal, tvoří velkou část stálé sbírky Oblastní galerie Liberec. Žáci se seznámili s pojmy sběratel, donátor a  mecenáš a dozvěděli se, jak se od sebe tyto pojmy liší. Jako detektivové zapátrali v  minulosti a odhalili tajemství života tohoto velkorysého podnikatele. Zjistili jsme také zajímavosti ze strastiplné cesty obrazů, které nakonec doputovaly až do budovy bývalých Lázní  současného sídla Oblastní galerie Liberec.

Během exkurze měli žáci možnost prohlédnout si několik děl z této sbírky a naučit se, jak „číst“ v obrazech. Tento program je zaměřen na rozvoj vizuální gramotnosti a podporuje schopnost interpretovat umělecká díla.

Chlapce z  6.A vzdělávací program bavil a v rámci zpětné vazby v podobě pracovních listů prokázali, že se v obrazech naučili jak číst, tak vnímat na výtvarných dílech i detaily. Tento program jim umožnil rozvíjet své schopnosti a zároveň si užít výtvarnou výchovu jinak, a to přímo v galerii. Během cesty zpět jsme si prohlédli i bývalou budovu liberecké galerie, krásně opravený palác Liebig.

Eliška Handšuhová

 


Žákovský parlament v poslanecké sněmovně

 V pátek 20. října 2023 měli žáci ze školního parlamentu možnost, zúčastnit se exkurze do Poslanecké sněmovny, která byla financována z dotace města pro žákovské parlamenty. Tato událost pro nás představovala jedinečnou příležitost nahlédnout do světa parlamentní demokracie a státní politiky. Exkurzi jsme absolvovali za doprovodu pana poslance Berkiho a jeho pana asistenta Trantiny, kteří nás ochotně provedli budovou poslanecké sněmovny, která se skládá z několika původně šlechtických paláců. Pan poslanec nám poskytl cenné informace o práci a fungování parlamentu včetně spousty zákulisních zajímavostí. Pan asistent Trantina, který vystudoval historii, nám krásně vyprávěl o dějinách parlamentu. Během návštěvy jsme potkali  pana poslance Bartoška, který se u nás zastavil a s žáky velmi mile diskutoval, což pro ně bylo velkým zážitkem a inspirací. Děkujeme všem výše uvedeným za přínosnou exkurzi, která umožnila našim žákům z parlamentu školy získat unikátní zkušenosti a poznatky, které jim otevírají okno do světa politiky a demokracie.

Eliška Handšuhová
Koordinátorka školního parlamentu

 


Exkurze Terezín

V pátek 6. října 203 vyrazilo 46 žáků 8. a 9. tříd, dvě  vyučující dějepisu a dvě paní asistentky na dva roky dopředu objednaný vzdělávací program do Památníku Terezín. V muzeu ghetta nás čekala úvodní přednáška na téma diskriminace a pronásledování  Židů od r. 1933, hlavní funkce ghetta Terezín a dokumentární film s terezínskou tematikou. Poté následovala prohlídka bývalého ghetta, ve dvou skupinách s lektorkami, během níž jsme využili předem staženou aplikaci IWalk s výpověďmi přeživších k danému místu. Dále jsme navštívili expozice Muzea ghetta, Magdeburských kasáren, modlitebnu z doby ghetta, márnici, obřadní síň, kolumbárium, krematorium a Židovský hřbitov. Nakonec jsme se přesunuli do Malé pevnosti, kde jsme si prohlédli bývalou věznici gestapa s průvodcem. Přestože místo je ponuré a spjaté s negativní historií našeho státu, exkurze žáky zaujala a hodnotili ji kladně. Zastávám názor, že minulost je třeba dětem připomínat, aby se už neopakovala…

 

                                                                                                          Eliška Handšuhová

 


Florbalový School match 

V pátek 22.9. se třídy 6.A a 8.A zúčastnili zápasu mezi florbalisty z FBC Liberec a týmem FBC 4CLEAN Česká Lípa. Šlo o 3. kolo naší nejvyšší soutěže – florbalové Superligy. Zápas se hrál v dopoledních hodinách právě proto, aby přilákal co nejvíce fanoušků z řad žáků a studentů základních a středních škol. Během přestávek se konaly soutěže dětí v hodu a střelbě na branku. Atmosféra byla výborná a dovedla liberecké florbalisty k výhře 8:5 a tím zisku 3 cenných bodů. Na závěr zápasu si všichni hráči „plácli“ se svými fanoušky a došlo i na autogramiádu a focení.


Putování na kolech

Letos jsme po delší pauze opět vyrazili na dvoudenní cykloputování. Ve čtvrtek nám počasí moc nepřálo a tak jsme přišli o nádherné výhledy z hřebenů Jizerských hor. Statečně jsme zvládli velké převýšení z Liberce přes Maliník, Královku, Josefodolskou přehradu až na Rozmezí (1000 m n. m.). Z Hřebínku nás pak čekal dlouhý a prudký sjezd až do Hejnic a dál do Libverdy, kde jsme přespali v penzionu Domeček. Cestou zpátky jsme na Viničné cestě potkali mloka skvrnitého, zastavili jsme se na hrázi přehrady Fojtka a došlo i na pár drobných karambolů. V pátek nás už celou cestu doprovázelo sluníčko.
Všechny chválíme za statečné vyšlapání nebo vytlačení nepříjemných prudkých kopců a příjemnou atmosféru.

Kaňkovský, Wienerová, Sucharda


Patronát

I v letošním školním roce v rámci projektu Patronát přišli deváťáci navštívit prvňáčky.

Každý prvňáček má jednoho či dva deváťáky, kteří jim budou po celý školní rok dělat patrona.

Žáci z 9. A dali svým novým kamarádům z 1. A dárek na přivítanou. Během prvního seznamování hledali deváťáci se svými prvňáky, co spolu mají společného, a to si zapsali. Dokonce k našemu údivu někteří vypadají jako sourozenci. Prvňáčci ukazovali starším žákům penály a učebnice a vyprávěli, jak se jim ve škole líbí. Některým deváťákům se postesklo, že jejich učebnice vypadají už poněkud složitěji. Poté je deváťáci provedli po škole a ukázali jim snad všechny učebny. Každý deváťák se vyfotil se svým novým kamarádem a poté jsme se venku společně vyfotili.

Žáci 9. B a 1. B si zahráli seznamovací hru, vyfotili se jako superhrdinové, rockové hvězdy a jako královská rodina. Starší žáci rozdali svým dětem dárky, které způsobily obrovskou radost. Formou rozhovoru zaznamenaného na papír starší žáci vyzpovídali mladší žáky a naopak. Venku jsme popsali schody tím, co nás ve škole nejvíce baví. A nakonec jsme v tělocvičně vytvořili obrovské srdce. Celá akce se povedla a všichni jsme si ji moc užili. 

Těšíme se na další společné akce během celého školního roku – drakiáda, čertovské skotačení a další...

Michaela Tothová, Radka Pelcová, Andrej Petruš a Martin Prade