• 486 112 233
  • 605 965 088
  • Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
  • Po-Pá 07:00-15:30

Článek

Školní kolo anglické olympiády

V pondělí 22. a v pátek 26. února se již tradičně konala školní kola olympiády v anglickém jazyce. Vzhledem k současné situaci se školní kola uskutečnila online. Žáci 2. stupně se nejprve představili, potom samostatně mluvili o jednom z vylosovaných témat a popisovali zadaný obrázek. Všichni soutěžící podali velmi dobré výkony a zaslouží si pochvalu.
Do dalšího kola však postupují jen ti nejlepší – Bára Kalinová (7.A) v I. kategorii a Klára Hegrová (8.A) v II. kategorii.
Všem držíme palce!

(J. Lhotová)


 
Zájezd do Švédska

V loňském roce jsme chtěli uspořádat s dětmi zájezd do Švédska s cestovní kanceláří CK Scandia - Czech tour. Zájezd byl kvůli pandemii koronaviru odložen.

>>> Zde <<< vám přinášíme dopis cestovní kanceláře. 

Vyjádření školy k zájezdu do Švédska:

  1. Musíme se řídit nařízením vlády, ohledně opatření PES a pokud budou školní výlety a podobné akce stále zakázané, tak zájezd nemůžeme uskutečnit.
  2. Pokud se např. stane, že se žáci do škol vrátí až v průběhu května, tak zájezd nedoporučujeme.

 
Výročí úmrtí J. A. Komenského

Letošní podzim si připomínáme 350 let od úmrtí myslitele, filozofa a spisovatele, „učitele národů“ Jana Amos Komenského. Žáci 9. ročníku u této příležitosti nakreslili různé obrázky – návrhy bankovek, známek apod. s motivy ze života tohoto původem moravského velikána.

Všechny chválíme a děkujeme.

 
Tělesná výchova distančně

V rámci tělesné výchovy dostali žáci II. stupně challenge - Výstup na Ještěd, pořídit fotodokumentaci a najít kamínek. Tuto výzvu zatím nejlépe zvládli žáci z 8. A, kde se domluvila početná skupina a společně vyrazili a výzvu splnili do posledního puntíku - výstup, fotodokumentaci a nalezení schovaného kamínku. Všem, kteří se výzvy zúčastnili, moc děkujeme a chválíme.

Učitelé TV

 
Čert, anděl a Mikuláš ve škole

V pátek 4. prosince 2020 navštívil Mikuláš s Čertem a andělem v roušce prvňáčky, druháčky, třeťáky a na přání paní učitelky Votrubcové i její skupinu 5. A na hodině angličtiny. Žáci jim zatančili a recitovali, protože zpívat se stále nesmí. Slíbili, že se budou učit a poslouchat rodiče a paní učitelky. Přestože je doba taková jaká je, snažíme se dodržovat tradice a dětem prezenčn í výuku co nejvíce zpříjemnit.

 
Naučné schody

„Škola hrou“, říkal Jan Amos Komenský. Na kroužku 3D tisku jsme nabarvili čela schodů, vytiskli některé ze základních vzorců z fyziky, matematiky a chemie. Žáci mají vzorce stále na očích a učí se dané formule nenásilně a podprahově. Tak snad dětem usnadníme i návrat do lavic při opakování učiva.

Kroužek 3D tisku


 
Suit Up den

I v tomto školním roce se členové školního parlamentu rozhodli zapojit do projektu Hrdá škola. V úterý 13. října úspěšně proběhla první akce Suit Up den. Žáci přišli do školy slavnostně oblečeni, viděli jsme krásné šaty, sukně, košile, kravaty i motýlky. Děkujeme všem dětem a rodičům a těšíme se na další akci.

Za školní parlament J. Lhotová


 
Osmá třída v IQ Landii

Ve čtvrtek 8.10.2020 byla třída 8.A v IQ Landii. Byl pro mě připraven program Vidíme a pozorujeme, který doplnil výuku Optiky. Prošli si 6 stanovišť, na každém plnili jeden úkol. Ověřili si lom světla, rozklad světla, proč vidíme prostorově, optické klamy a vyzkoušeli jaký mají zorný úhel.
I přes současné složité období jsme si užili pěkné odpoledne a pobavili se u pokusů.

Alena Routová


 
Jazykové zkoušky PET 2020

Letos na jaře v květnu proběhly v jazykové škole v Turnově cambridgeské zkoušky úrovně B1 Preliminary English Test (PET) a úrovně B2 First Certificate English (FCE). Na zkoušky se přihlásilo i sedm uchazečů z 9. ročníku naší školy a i přes nelehkou situaci při přípravách byli všichni u zkoušek úspěšní. Studenti byli během několikahodinové zkoušky testováni ze znalostí v oblasti Reading (čtení), Writing (psaní), Listening (poslech), Speaking (konverzace) a v případě zkoušky FCE i z Use of English (gramatika). Nejúspěšnějšími absolventy u zkoušek byli Sam Channoufi (FCE), který dosáhl vyšší úrovně C1, a Luboš Mach (PET), také s vyšší úrovní B2.

Všem úspěšným držitelům certifikátu Cambridge gratulujeme a přejeme hodně úspěchů v jejich nadcházejícím studiu na středních školách.

Romana Mišnerová

 
Charitativní akce školního parlamentu

Školní parlament se v tomto školním roce rozhodl pomoci zvířatům v Centru pro zvířata v nouzi ARCHA. Bleší trh se bohužel nemohl kvůli současné situaci uskutečnit, přesto jsme do jarních prázdnin shromáždili velké množství pamlsků, krmiva a hraček pro zvířata. Během dne otevřených dveří jsme vybrali od dárců 1600 Kč. Vše jsme předali 18. června v Centru. Celé zařízení jsme si mohli také projít a vyslechnout zajímavý výklad paní vedoucí.

Děkujeme všem dárcům z řad žáků a rodičů. Všechny také předem zveme na bleší trh, který se uskuteční v příštím školním roce.


za školní parlament Jana Lhotová

 
Jak se slaví výročí 150 let založení školy? Zažili jsme na Oblačné…

V pátek 28.2.2020 byli současní i bývalí zaměstnanci školy pozváni na setkání. Sešlo se nás asi 30. Bývalí kolegové si se zájmem prohlédli školu a kladně ohodnotili všechny změny a atmosféru školy. Pak přišlo na řadu posezení v jídelně s občerstvením, kde si všichni krásně popovídali.
 
V sobotu 29.2.2020 v 9.00 se slavnostně vyzdobená škola otevřela veřejnosti. Ve třídách byly k vidění učebnice, kroniky, fotografie nové i historické, vystoupil kroužek hry na kytaru a naše absolventka Johana Adéla Novotná a její kamarádka Anna Erlebachová hrály na chodbě na saxofony. Obě děvčata studují třetím rokem Pražskou konzervatoř. Saxofonový koncert byl velkým zážitkem.
 
Zajímavé bylo také divadelní představení souboru "Divadelní budky", žáků nejen naší školy, kteří si celé představení zahrají, sami vymyslí, režírují a vytvoří kostýmy a scénu - prezentaci na interaktivní tabuli s hudbou. Bylo to velké zpestření a diváci byli nadšeni. Hodně návštěvníků se zajímalo také o činnost a stánek Žákovského parlamentu, kladně hodnotili akce, které pořádá a mnoho jich přispělo na charitativní pomoc útulku Archa.
 
Na Dni otevřených dveří jsme se pokusili návštěvníkům představit také relativně nový předmět Svět práce, který se vyučuje v 8. a 9. třídách. Příchozí nejvíce zaujaly výrobky žáků (dřevěná kostka, dřevěný věšák, kovový klíč), které nám umožnila vyrobit ve svých truhlářských a strojírenských dílnách SŠSSaD, s níž opakovaně spolupracujeme, a fotografie z těchto dílen. Velmi si pochvalovali návrat k ruční práci a řemeslu.
 
Dojemné bylo pozorovat nezávisle domluvené srazy bývalých absolventů, kdy ti dříve narození si dokonce pozvali i bývalé učitele, aby školu prošli a zavzpomínali společně. Nakonec se řada z nich nechala ve fotokoutku zvěčnit a na památku si odnesla domů kalendář.
 
Návštěvníci měli možnost koupit si brožurku s historií školy, drobné upomínkové předměty jako vzpomínku na školu, případně si vytisknout vlastní suvenýr na 3D tiskárně nebo vyrobit odznak s vlastním návrhem.
 
Příjemně nás překvapilo, kolik našich absolventů se přišlo podívat zpátky do míst, kde trávili devět let povinné školní docházky. Někteří z nich se dokonce posadili i do svých lavic a zavzpomínali. Kromě čerstvých absolventů se Dne otevřených dveří zúčastnili také ti, kteří pamatují doby opravdu minulé. Přišlo se podívat i hodně dětí v předškolním věku. Těm se líbily aktivity, které jsme si v počítačové učebně připravili. Děti měly možnost naprogramovat si Ozobota, vyzkoušet si robotické stavebnice LEGO apod.
 
Naši současní žáci se ujali role průvodců a velmi ochotně pomáhali s organizací. Také oni si určitě den otevřených dveří užili.
 
Velmi nás potěšilo, když lidé při odchodu chválili žáky, kteří je provázeli. Spousta z nich své kladné hodnocení zapsala i do Pamětní knihy, což nás velmi těší.
 
Alena Routová, za všechny pracovníky školy


 
Karneval ve školní družině

Ve středu 19.2.2020 nás navštívil Fešák Píno a Bóňa Bon Bóňa se svým programem „Karneval plný smíchu“, který obsahoval tanec, zpěv a soutěže. Akce se konala od 13.30 – 15.00 hodin v tělocvičně, kde si děti celou show užily v maskách a odnesly si odměnu. V závěru programu byly vyhodnoceny nejlepší masky z každého oddělení, které dostaly malou sladkost. Pak už nás čekala krátká diskotéka, kde děti mohly předvést své taneční umění. Karneval se povedl a dětem se program líbil.


 
Den na ruby

V úterý 21. ledna se ve škole konala další akce školního parlamentu - den naruby. To znamená, že dívky se měly obléknout jako chlapci a chlapci jako dívky. Akce měla nečekaný úspěch, hodně žáků se nebálo udělat si ze sebe legraci a přijít v zajímavém oblečení. Ostatní se alespoň pobavili a zasmáli. Všem děkujeme za zpestření dne!

(za školní parlament J. Lhotová)


 
Adventní Wroclaw

V pátek 6. prosince 2019 odjelo v 7 hod. ráno z Liberce do Polska 46 žáků a 4 pedagogové. Adventní zájezdy s průvodcem mají na naší škole dlouholetou tradici a těší se velké oblibě. Během toho letošního jsme viděli to nejkrásnější ze vznešené Wroclawi, města úzce spjatého s českými i německými dějinami, a zažili její předvánoční atmosféru. Prohlédli jsme si Tumský ostrov, katedrálu sv. Jana Křtitele a Rynek = nádherné náměstí Starého města s radnicí. Paní průvodkyně Veronika má polské kořeny a tak jsme se dozvěděli spoustu zajímavostí nejen o městě, ale i o životě v zemi našich sousedů. Na závěr jsme si vychutnali tradiční sváteční trhy s vůní klobás a jiných místních specialit za zvuku vánočních koled. Domů jsme se vrátili v 19 hod. plni zážitků. Všem dětem se polská Wroclaw líbila a většina by se sem chtěla ještě někdy podívat.

Eliška Handšuhová


 
Národní testování 9. tříd 2019/20

V měsíci listopadu 2019 proběhlo Národní testování žáků 9. tříd. Ze třídy 9. A se zúčastnilo 17 žáků a ze třídy 9. B se zúčastnilo 21 žáků. Žáci byli on-line testováni z českého jazyka, matematiky, obecných studijních předpokladů a anglického jazyka. Výsledky našich žáků v českém jazyce a matematice jsou lepší než u 70 % zúčastněných škol. Do Národního testování se letos zapojilo cca 600 základních škol a víceletých gymnázií z celé České republiky. Z testů českého jazyka a matematiky bylo zjištěno, že studijní potenciál žáků v obou předmětech je využíván optimálně a výsledky žáků v testech odpovídají úrovni jejich studijních předpokladů. Z hodnocení tematických částí testu z matematiky vyplývá, že výsledky našich žáků byly výborné hlavně v části nestandardních aplikačních úloh a problémů. Vysoce nadprůměrných až extrémních výsledků dosáhlo 5 žáků z obecných studijních předpokladů, 7 žáků z matematiky a 7 žáků z českého jazyka. Test z anglického jazyka potvrdil u 81 % žáků úroveň A2 a vyšší, což je úroveň, kterou očekává Rámcový vzdělávací program pro základní vzdělávání od žáka na konci 9. třídy základní školy. Výborné úrovně B1 dosáhlo celkem 15 žáků a 1 žák dosáhl na vynikající úroveň B2.

(M. Kodešová, J. Lhotová)


 
Ozdoba vánočního stromu

Jako každý rok přispěla naše škola k výzdobě vánočního stromku před radnicí. Jedná se o zlatý čokoládový bonbon.

 

20191203 ozdoba na vanocni strom


 
Halloween

Stejně jako v loňském roce jsme i letos přišli žáci do školy v halloweenských maskách a kostýmech. Všichni žáci si den užili. Děkujeme rodičům a dětem za spolupráci a těšíme se na příští rok!

(za školní parlament J. Lhotová)


 
Slovensko-český projekt

V průběhu měsíce října se žáci 6. A zapojili do projektu Záložka do knihy spojuje školy. Do projektu se zapojilo 1095 českých a slovenských škol. Úkolem každé třídy bylo vyrobit záložky na téma „List za listem, baví mě číst“ a vyměnit si je s partnerskou školou. Zobrazený motiv musel souviset s nějakou knihou, textem či knižním hrdinou. Naši žáci si záložky vyměnili s 1. třídou Soukromé základní školy v Košicích.

Lucie Holanová


 
Podzimní Jablkohraní v družině

V týdnu od 20.10.-25.10.2019 se uskutečnilo v naší školní družině „Jablkohraní“. Všechna tři oddělení školní družiny se sešla v parku nad školou a běhaly štafetu při níž si předávali jablko místo obvyklého štafetového kolíku. Následovalo hraní s jablíčkem ve školní družině, kdy děti měli projít s jablkem na hlavě určitou vzdálenost a popřípadě udělat dřep či si sednout. Dětem se dařilo a mnohdy jsem se i zasmáli. Poslední aktivita byla namalovat jablíčko libovolnou technikou . V prvním oddělení si druháci zvolili vodové barvy a následné dokreslení černou fixou. V druhém oddělení malovali křídovými pastely a pastelkami a ve třetím oddělení to byla kresba fixami. „Jablkohraní“ jsme si všichni užili a na závěr si někteří na jablíčku pochutnali.

Jana Kozicová


 
Drakiáda

Ve čtvrtek 17. října se žáci 9. tříd vydali společně s prvňáčky na hřiště Broumovská pouštět draky. Na hřišti si skupina nejdřív draka připravila a potom ho musela dostat do vzduchu. Oba úkoly se ukázaly být složité, všechny skupiny je ale nakonec zvládly a všichni draci vzlétly. Mladší i starší žáci si společné pouštění užili a všichni se těšíme na další společnou akci.
 


 

(J. Lhotová)


 
Suit Up den

V úterý 15. října školní parlament zorganizoval první akci v rámci projektu Hrdá škola - Suit Up den. Většina žáků přišla do školy slavnostně oblečena, dívky měly na sobě krásné šaty, sukně, halenky a boty, chlapci si oblékly košile, kravaty, motýlky, někteří dokonce i oblek. Všem rodičům a žákům děkujeme a těšíme se na další akci.

(za školní parlament J. Lhotová)


 
Exkurze Terezín

V pátek 11. října 2019 vyrazilo 40 žáků 8. a 9. tříd a tři i vyučujícími dějepisu na dva roky dopředu objednaný vzdělávací program do památníku Terezín. V muzeu ghetta nás čekala úvodní přednáška na téma diskriminace Židů od r. 1933, hlavní funkce ghetta Terezín, dokumentární film s terezínskou tematikou a diskuse. Po přestávce na svačinu následovala prohlídka (ve dvou skupinách s průvodcem) bývalého ghetta, expozic Muzea ghetta a Magdeburských kasáren, modlitebny z doby ghetta, márnice, obřadní síně, kolumbária, krematoria a Židovského hřbitova. Po přestávce na oběd následovaly workshopy, první skupina zpracovávala téma Ghetto očima dětí a druhá se zabývala Efektem přihlížejícího. Poté jsme se přesunuli do Malé pevnosti, kde nás čekala prohlídka bývalé věznice gestapa opět s průvodcem. Přestože místo je ponuré a spjaté s negativní historií našeho státu, exkurze žáky zaujala a hodnotili ji kladně. Zastávám názor, že minulost je třeba dětem připomínat, aby se už neopakovala… (Fotografie z exkurze najdete ZDE.)

Eliška Handšuhová


 
Vektorová grafika

Žáci 8. tříd navštívili vzdělávací a zábavní centrum IQLandia na téma Vektorová grafika v dílně iQFABLAB. V několika hodinách se děti naučily pracovat v grafickém editoru CorelDraw, kde vytvořily vektorový obrázek, který připravily pro tisk na řezacím plotru - zařízení, které řeže do horní vrstvy folie přenesené vektorové obrazy. Každý návrhář si svůj motiv vyloupal z folie a zažehlil na stroji určeném pro potisk textilu. Domů si všichni školáci odnesli svá originální trička nebo nálepky.

Kateřina Čiháčková


 
Písmenkování

Ve čtvrtek 3. října se uskutečnila první společná akce prvňáčků a deváťáků. Prvňáčci přišli odpoledne se svými rodiči do školy a společně plnili různé úkoly. Žáci devátých tříd pro ně připravili 10 stanovišť. Prvňáčci a jejich rodiče si společně zahráli domino, kimovku, hledali společné dvojice, skládali puzzle, navlékali korálky, házeli na cíl, vyrobili myšku, počítali a rozeznávali hlásky, Všechny úkoly bez problémů zvládli a od paní učitelky dostali sladkou odměnu.

Deváťáci i prvňáci si užili příjemné odpoledne a těšíme se na další akci.

(A. Řepíková, A. Putíková, J. Kotasová z 9. třídy)


 
Školní liga – miniházená

V pátek 27.9. se uskutečnil letošní 1. turnaj v miniházené mezi libereckými školami na ZŠ Dobiášova. Naši školu reprezentovaly děti z 2. třídy v mladší kategorii a třeťáci a čtvrťáci v starší kategorii.

Druháčci se snažili, bojovali jako lvi a nakonec vybojovali pěkné 5. místo. Zapracujeme na zlepšení chytání a házení a myslím, že přibude i více vstřelených gólů. Nejvíce branek v tomto týmu nastřílel Matyáš Hůla.

Starší žáčci hráli výborně. Skvěle si nabíhali, přesně přihrávali, kombinovali a zaslouženě celý turnaj vyhráli. Měli z toho ohromnou radost. Pro mě bylo ale nejvíce potěšující, že hráli jako jeden tým. Všichni nastříleli přibližně stejně branek, všichni se zapojovali do obrany. K vítězství jim gratuluju.

Reprezentovali nás: 2. třída – Matyáš Hůla, Kristýnka Forštová, Honza Hartl, Kristián Tunaj, Tanásek Naum, Nikol Nováková
3.,4. třída – Natyáš Fendrych, Honza Schiffert, Kuba Kalina, Ela Matošková, Matouš Budina, Jára Váňa, Dominik Slad, Kryštof Vochomůrka


 
První schůze školního parlamentu

Již druhým rokem funguje na naší škole školní parlament. Ve čtvrtek 12. 9. proběhla první schůzka, které se zúčastnili zvolení zástupci 5. – 9. tříd. Předsedou byl zvolen Štěpán Hentzel a místopředsedy se stali Tomáš Machálka a Tomáš Novotný. Po odsouhlasení stanov parlamentu jsme diskutovali o možných akcích v tomto školním roce. Zaujaly nás akce Hrdé školy jako Halloween a Suit up day. Také jsme probírali možnost blešího trhu na pomoc zvířatům z útulku Archa, úklidu okolí školy, písniček o přestávkách a vánočních dárků pro azylový dům. Všem zúčastněným děkujeme za velké množství nápadů a ochoty zapojit se!

Adéla Putíková (9. A)


 
Výlet za Shakespearem

V sobotu 14.9.2019 nasedlo 41 našich žáků s třemi učiteli do autobusu a vydali jsme se na cestu do Velké Británie, do města Stratford upon Avon, rodiště Williama Shakespera. Zájezd pro nás připravila liberecká cestovní kancelář, která se postarala o hladký průběh našeho dobrodružství.

Čekalo nás 7 dní plných zážitků, studia a legrace. Každý den dopoledne jsme měli výuku, procvičovali grammar, speaking, listening i writing. Nebylo to vždycky jednoduché, ale na konci jsme byli pochváleni a každý dostal certifikát o absolvování kurzu.

Odpoledne jsme navštívili Cotswolds – oblast proslulou těžbou vápence a domečků postavených z tohoto kamene.

Další den nás čekal Oxford – univerzitní město se svými colleges, knihovnou, parky a nákupní zónou. Podívat jsme se byli v Christ Church College, v jídelně, kde se točil Harry Potter.

Ve středu jsme jeli odpoledne do města Coventry, města známého výrobou automobilů. Prošli jsme Coventry transport museum, viděli mnoho historických i současných automobilů.

Ve čtvrtek jsme vyrazili domů se zastávkou v Londýně. Při celodenním putování tímto městem jsme sice nemohli shlédnout všechny památky, ale stačili jsme toho dost – Big Ben, Westminster Abbey, Buckinghamský palác, 10 Downing Street, Piccadilly, Leister Square, Covent Garden. Svezli jsme se loďkou po Temži a utratili poslední libry za suvenýry.Pak už jen cesta na trajekt a domů. Těšíme se, kam vyrazíme příště.

Fotografie z tohoto výletu najdete ZDE.

Vedení školy


 
Patronát

Ve čtvrtek 5. 9. proběhlo setkání deváťáků s prvňáčky. Každý prvňák dostal jednoho či dva deváťáky, kteří ho budou doprovázet do konce 1. třídy. Deváťáci a prvňáci budou mít spolu společné akce: např. písmenkování, drakiádu nebo čertovské skotačení před Vánoci. Byly to velice krásně strávené dvě hodiny a na všechny akce se velmi těšíme.

Tom Machálka a Adéla Putíková, 9. A

Žáci devátých tříd dostali po setkání za úkol popsat své první dojmy. Zde jsou některé z nich:

„Bylo to v pohodě, až na stydlivost, ale to časem přejde.“
„Je to sranda a je super, že jsme jednou na druhé straně barikády (že ti vyděšení jsou jednou zase oni) a my jim musíme pomoci.“
„Nervozita, nostalgie, legrace, zodpovědnost.“
„Osobně jsem čekal něco jiného, ale je to lepší než jsem čekal.“
„Všichni jsou strašně roztomilí!“
„Mám svého prvňáčka hrozně ráda, bavila se se mnou celou dobu a je úžasná.“
„Bylo to úžasné a roztomilé…“


 
Ukázková hodina s rodilým mluvčím

Srdečně zveme žáky 5. - 9. třídy i jejich rodiče na ukázkovou hodinu angličtiny s rodilým mluvčím. Tato hodina bude v úterý 10. září od 14,30 v učebně 4. A a je samozřejmě zdarma. Kroužek pro žáky 5. a 6. tříd začne v pondělí 16. září (14, 30 - 15, 15), pro žáky 7. - 9. tříd ve čtvrtek 19. září (14,30 - 15,15). Více informací o kroužcích naleznete zde.
Těšíme se na vaši účast.

Vyučující angličtiny

 


 
Všesportovní den pro žáky 5.-9. ročníků

V úterý 3. června se již tradičně konal Všesportovní den pro žáky 5.-9. tříd. Celá akce je organizována pro naše žáky k jejich svátku Dne dětí. Soutěže probíhají v tělocvičně školy, v jejím okolí i na liberecké přehradě. Děti jsou rozdělené do 12 týmů a pod vedením svých kapitánů – deváťáků závodí v rozličných disciplínách př. florbal, šplh, duatlon, cyklohlemýžď, stolní tenis, skok přes švihadlo, ringo, petanque, obratnostní fotbal, stolní hry, vědomostní test atd. Seznamují se a spolupracují žáci různých ročníků. Sportovnímu dnu letos přálo i počasí a děti se mohly svlažit i v liberecké přehradě.

Vítězným týmem letošního ročníku se stali:

Iva Šulcová – kapitánka, Martina Třešňáková (9.A), Marek Horejš, Natka Pavlů (5.A), Katka Podrazilová, Martin Putík (6.A), Vítek Pleštil (7.A), Anežka Křížková, Matěj Matějka (7.B), Kája Pleštilová, Michal Sluk (8.A), Tomáš Novotný (8.B).

Děkujeme deváťákům – kapitánům za vedení svých týmů a kolegům učitelům za trpělivost, rozhodování a zapisování výsledků v jednotlivých disciplínách.

Z. Wienerová


 
Den dětí 1.-9. třída

V pátek 31. 5. 2019 si žáci deváté třídy připravili v nedalekém parku pohádkové soutěžení ke Dni dětí pro své prvňáčky, které měli celý rok pod svým patronátem.
Děti si vyzkoušely několik logických a obratnostních soutěží, nechyběl ani tradiční hod na cíl. Nejdokonalejší stanoviště si podle názoru všech, připravily dvě dívky z deváté třídy, které pro své prvňáčky měly chůzi po speciálním laně ve výšce necelého metru. Všechna ostatní stanoviště také nesmíme opomenout, všichni deváťáci si dali velkou práci s přípravou a radost dětí tomu odpovídala. Všichni si dopoledne velmi užili a nakonec jsme si dali i dobrou zmrzlinu.

Napsal: František Novotný 9.A


 
The Endemit

V úterý 21. května se v naší škole konal druhý ročník jazykové soutěže THE ENDEMIT. Soutěžící si připravili scénky, rozhovory, básničky, písničky a dokonce celé divadelní představení. Některá vystoupení byla v angličtině, ale zazněla i němčina, italština a bulharština. Všechny kulisy, pomůcky, převleky a prezentace si účastníci připravili sami. V této soutěži nešlo o výkony a vítězství sportovního turnaje, ale o odvahu vystoupit před publikum a překonat trému. Všechny účastníky (a mnoho diváků) soutěž bavila a společně si fandili.

Smyslem a počátečním impulsem byla motivace dětí k výuce cizích jazyků a myslím, že toto se podařilo. Těšíme se na další ročník!

(J. Lhotová)


 
Národní testování 2018/19 – 5. ročník

V měsíci dubnu 2019 proběhlo Národní testování žáků 5. tříd, kterého se zúčastnilo více jak 400 základních škol z celé České republiky. Žáci naší školy byli testováni z českého jazyka, matematiky, obecných studijních předpokladů a z anglického jazyka.

Výsledky z českého jazyka jsou lepší než u poloviny zúčastněných škol. Porovnáním výsledků testu z českého jazyka s výsledky testu obecních studijních předpokladů vyplývá, že studijní potenciál žáků v českém jazyce je využíván optimálně. Výsledky žáků v testech odpovídají úrovni jejich studijních předpokladů.

Výsledky dosaženými v matematice patří naše škola mezi 10 % nejúspěšnějších škol v testování. Porovnáním výsledků testu z matematiky s výsledky obecních studijních předpokladů vyplývá, že studijní potenciál žáků v matematice je využíván velmi dobře. Výsledky žáků jsou na vyšší úrovni, než jaká odpovídá úrovni jejich studijních předpokladů.

Výsledky z anglického jazyka ukazují, že většina žáků dosáhla na úroveň A1, což očekává Rámcový vzdělávací program od žáka 5. třídy. Na úroveň A2 dosáhli 3 žáci.

(M. Kodešová, J. Lhotová)


 
Rodičovská kavárna

V úterý 14. května se v naší škole konala rodičovská kavárna, to znamená vzdělávací seminář pro rodiče. Naším záměrem bylo představit rodičům výuku cizích jazyků (především anglického a německého jazyka) na naší škole. Hosty kavárny byli zástupci vedení školy a jazykové školy Swallow School of English a samozřejmě vyučující cizích jazyků. Seminář jsme se snažili zatraktivnit tím, že jsme vytvořili prostředí připomínající kavárnu (obsluhu skvěle zajišťovali žáci 9. třídy). Neformální atmosféra spojená s občerstvením určitě přispěla k úspěšnému průběhu celé akce. Na konci semináře měli rodiče prostor na své dotazy a připomínky. Podle jejich množství bylo jasné, že téma výuky cizích jazyků rodiče zaujalo a že rodičovská kavárna přispěla k porozumění mezi rodinou a školou.

(J. Lhotová)


 
Den Země - úklid kolem školy

V rámci Dne Země proběhl v úterý 9. dubna dobrovolný úklid žáků kolem školy. Akci měl pod patronátem školní parlament, jehož zástupci získali v jednotlivých třídách dost dobrovolníků, takže celá akce nakonec trvala necelou hodinu. Pan školník nám poskytl rukavice, pytle na odpadky, košťata a hrábě. Okolí školy prokouklo a doufáme, že pořádek okolo školy vydrží co nejdéle… Všem zúčastněným děkujeme!

Mgr. Eliška Handšuhová


 
Festival dobrých pedagogických zkušeností a nápadů

Základní škola Lesní, Základní škola Ostašov, Odbor školství a sociálních věcí Magistrátu města Liberce uspořádali v sobotu 6.4.2019 za finanční podpory Statutárního města Liberec

1. FESTIVAL DOBRÝCH PEDAGOGICKÝCH ZKUŠENOSTÍ A NÁPADŮ V LIBERCI

Festival se konal v prostorách základní školy Lesní v Liberci v době od 9.00 do 16.00. Byl určen všem pedagogům základního školství v Liberci, kteří hledají inspiraci, jsou ochotni se o svou práci podělit a diskutovat s učiteli z jiných škol. Více než 30 libereckých pedagogů nabídlo svým kolegům a kolegyním zkušenosti s využíváním nových a efektivních vzdělávacích strategií.

Akce se velmi aktivně zúčastnili i naši učitelé. Kateřina Čiháčková si připravila pro ostatní kolegy workshop na téma 3D tisk pro začátečníky, kde předvedla práci s 3D tiskárnou a ukázala, co všechno je možné. Martin Prade měl workshop na téma Zpětná vazba ve výuce s využitím digitálních technologií. Ukázal, jak lze tablety použít v hodinách k získání zpětné vazby. Kromě těchto dvou se 8 dalších paní učitelek naší školy zapojilo do workshopů a odneslo si cenné zkušenosti od lektorů.

Akce se všem líbila. Velké poděkování všem, kteří se zúčastnili a také všem organizátorům.


 
Noc s Andersenem

V pátek 29. března jsme se s dětmi opět připojily k projektu Klubu českých knihoven pod názvem Noc s Andersenem. Přihlášení letos pro děti nebylo úplně jednoduché, neboť musely splnit několik úkolů a tak jenom ti, kteří vše zvládli, mohli večer v 17,00 se spacákem, svačinkou a dobrou náladou vstoupit do školy.

V letošním roce bylo téma různorodé. My jsme se zaměřili na 70. výročí nakladatelství Albatros a spisovatele, jejichž knížky Albatros vydává. Po úvodním seznámení s panem Andersenem a jeho pohádkami, děti zhlédly krátký film o tom, jaká je cesta knížky od jejího zrodu až k prodejním pultům knihkupectví. Poté se děti rozdělily do skupinek a vydaly se s baterkami na dobrodružné pátrání po spisovatelích do Zámeckého parku.

Po večeři skupinky postupně navštěvovaly třídy, kde si paní učitelky připravily různé úkoly. Děti si tak mohly vytvořit komiks a dozvědět se něco o jeho tvorbě, objevily nové informace o spisovateli Ondřeji Sekorovi a mohly si zahrát jednu z řeckých bájí od Eduarda Petišky.

Domů si děti druhý den odnesly vlastnoručně vyrobenou knížku a spoustu zážitků.


 
Den učitelů - akce školního parlamentu

Ve čtvrtek 28. března se na naší škole slavil Den učitelů. I letos parlament odsouhlasil, že žáci mohou napsat přání nebo poděkování a vložit jej do obálky se jménem konkrétního pedagoga. Obálky, krásně vyzdobené žáky 5.A, byly umístěny na nástěnkách v 1. patře a ve třídách na 1. stupni a po skončení vyučování předány učitelům.

V pondělí na apríla učili dobrovolně žáci 8. a 9. tříd nejen na 1. stupni, ale někteří z nich odvážně i své spolužáky. Předem se museli dohodnout s vyučujícím, co si mají připravit a většina z nich k tomu přistoupila zodpovědně až profesionálně. Akci hodnotili žáci i vyučující kladně. Ti, co si vyzkoušeli učit, uznali, že je práce s dětmi těžká, a to i na přípravu, ale že je to moc bavilo!

Chtěli bychom tímto poděkovat všem žákům, kteří se aktivně zapojili!

Školní parlament


 
Semifinále ve vybíjené

Dne 26.3. se vybraní žáci ze 3.-5. třídy zúčastnili semifinálového kola ve vybíjené. Turnaj se konal na ZŠ Kaplického a utkali jsme se s dětmi ze ZŠ Lesní, ZŠ Frýdlant a ze ZŠ Kaplického. Celý rok jsme se na vybíjenou připravovali a děti se na turnaj těšily. Bohužel, základní kolo na ZŠ Vrchlického se pro neúčast 2 družstev neodehrálo a určitě to byla veliká škoda. Postoupili jsme bez boje. Naše děti se nemohly moc sehrát. Vlastně jsme v základní sestavě při tréninku vůbec nehráli, protože nás prostě není tolik. A tak 1. zápas, který jsme začínali se ZŠ Lesní, jsme byli dost nervózní, dělali zbytečné chyby a prohráli jsme ho. Soupeř byl lepší. Nejlepším utkáním turnaje pak byl zápas mezi ZŠ Frýdlant a ZŠ Kaplického. I naši kluci jim rádi zatleskali. Další naše zápasy už byly trochu lepší, se ZŠ Frýdlant jsme dokonce vyhráli 1. poločas. Ve druhém jsme ale bohužel prohráli a celkově jsme skončili na 4. místě.

Pro kluky to byla určitě dobrá zkušenost. Pokud bychom se zúčastnili Dobi cupu, budou mít ještě šanci si zahrát a poučit se z chyb. I přesto klukům i holkám velmi děkuji za reprezentaci i za výborné chování .

Reprezentovali nás: 5. tř. Fendrych, Hejduk, Hájíček, Šenk, Puchýř, Horejš M., 4. tř. Šádek, Závacká, Horejš F., Jasanský 3. tř. Kalina, Matošková

J. Vejvodová


 
Vodácký kurz

Ve dnech 27. – 29. 5. 2019 proběhne vodácký kurz pro žáky 6. – 9. tříd. Bližší informace najdete ZDE.


 
Setkání redakcí školního časopisu

Ve čtvrtek 21. 3. proběhlo na ZŠ Lesní první setkání redakcí školního časopisu a naše redakce musela být u toho. Žáci absolvovali během odpoledne dva workshopy od opravdových profesionálů, kteří mají s vydáváním novin již dlouholetou zkušenost. (MF Dnes, Český rozhlas, …). Připraven byl také workshop pro pedagogy, který byl plný inspirací, námětů, vzájemného předávání zkušeností a rad, jak vést školní časopis a jak se vyvarovat případným problémům.

Akci hodnotíme velmi pozitivně a těšíme se na příští setkání.

Martin Prade


 
Najdi ve škole dinosaura a navrhni jeho jméno

Žáci na kroužku 3D tisku vytiskli jednoho z největších masožravých dinosaurů, kteří chodili po světě... Tyrannosaura rexe. Za svých časů dosahoval délky až 13 metrů, vážil okolo 7,5 tun a patřil svou tělesnou stavbou k nejmohutnějším a nejnebezpečnějším dravcům!

Najdi přes metr dlouhého dinosaura ve škole a navrhni jeho jméno

Neboj, do školy můžeš, máme už jen kostru. :-)  Tu najdeš někde ve škole a můžeš se podílet na jméně dinosaura. U T-rexe visí obálka, do které můžeš vložit papír s navrhovaným jménem a s tvým podpisem. Nejlepší návrh zvítězí. Navrhovat jména můžeš do 25. 3. 2019.

Kateřina Čiháčková


 
Lyžařský výcvik 7.A a 7.B v Bedřichově

Na konci února jsme se již tradičně přesunuli do Jizerských hor, kde se uskutečnil lyžařský výcvik sedmáků. Letos na nás čekalo stále spoustu sněhu a spoustu sluníčka. To nás opustilo až poslední den při závodě štafet. Výhodou bylo ubytování přímo u stadionu, výchozího bodu upravených běžeckých stop, v Lesní chatě v Bedřichově. Děti měly s sebou pouze lyže běžecké, na kterých většina stála poprvé v životě. Všichni udělali za týden větší či menší pokrok. Hry a skotačení na běžkách nás připravily na středeční celodenní výlet. Nejrychlejší skupina zvládla přes 30km, rychlejší přes 25km a ti rozvážnější přes 20 km, tedy výborný výkon. Večerní program a hry nás vždy pobavily.

Velkou zkušeností pro některé byly závody jednotlivců a štafet. Nejlepší běžkařkou se stala Petra Ivanová a běžkařem Michal Šedivý. Vítězná štafeta dojela do cíle ve složení: Honza Dušátko, Kačka Hubečková, Ema Ouhrabková a Roman Hozák. K potěšení učitelů proběhl výcvik bez úrazu a v příjemné atmosféře.

Z.Wienerová


 
Barevný týden

V týdnu od 11. - 15. února proběhl u nás v rámci projektu „Hrdá škola“ barevný týden, letos pod patronátem školního parlamentu. Žáci a učitelé dokázali, že má naše škola dobrého „týmového ducha“ J a většina dorazila na vyučování v zadaných barvách.

Pondělí bylo duhové, což bylo fajn i pro ty, co na barevný týden zapomněli, červená, modrá a zelená byly veselé a černá před víkendem dokázala, že je nejoblíbenější barvou!

Děkujeme všem žákům a učitelům, kteří se aktivně zapojili – včetně paní hospodářky a paní uklízečky, taktéž rodičům za podporu a pomoc. Je to pro naši školu další důkaz dobrého klimatu, příjemné atmosféry a spolupráce!


 
Trénink v rámci přípravy na olympijské hry

Ve čtvrtek 14. 2. se na naší škole, v rámci příprav na letošní olympiádu dětí a mládeže 2019 pořádanou Libereckým krajem, konala hodina tělesné výchovy ve spolupráci s bývalým trenérem české biatlonové reprezentace Markem Lejskem. Akce se zúčastnili žáci 1. A a 3. A. Během hodiny si mohli vyzkoušet různé posilovací cviky, které jsou součástí přípravy našich sportovců nejen na olympijské hry.


 
Charitativní bleší trh pro Karolínku

V úterý 12. února se ve škole konal bleší trh. S nápadem uspořádat tuto akci přišel školní parlament, který se také postaral o celou organizaci. Již od poloviny ledna nosili žáci a rodiče věci, které byli ochotni věnovat do prodeje. Nakonec se sešlo velké množství hraček, plyšáků, knížek, oblečení a dalších předmětů. V úterý potom členové parlamentu s dobrovolníky z řad žáků vše uspořádali ve třídách a přidali cenovky. V hudebně vznikla při té příležitosti oblíbená kavárnička, o jejíž zásobení se postaralo mnoho žáků, rodičů i učitelů. Členové kytarového kroužku pana učitele Suchardy zde zpestřili celou akci hudebním vystoupením. Divadelní budka - skupina herců pod vedením našeho žáka Tomáše Machálky připravila zajímavé divadelní představení, které dvakrát zahráli v učebně dějepisu. S napětím jsme očekávali první návštěvníky a nebyli jsme zklamáni. Přišlo velké množství rodičů a dětí, kteří s chutí nakupovali. Celkový výtěžek je skvělý, podařilo se nám získat skoro 10 000 Kč, které věnujeme na pomoc Karolínce a její mamince. Plyšáky, které jsme neprodali, jsme věnovali záchranné službě, která je využívá jako dárky pro děti, které převáží sanitka, a pomáhají zmírňovat jejich stres z nastalé situace. Zbylé věci jsme odvezli do azylového domu, kde určitě udělají radost dětem a maminkám, které se ocitly v těžké životní situaci.

Děkujeme všem rodičů a žákům za pomoc a ochotu přispět na dobrou věc. Moc nás těší, zájem našich žáků o pomoc slabším a charitu. Velmi oceňujeme jejich empatický přístup a schopnost pomáhat škole při organizaci akcí pro veřejnost. Vážíme si toho!

Jana Lhotová


 
Barevný týden

Po loňském úspěchu této akce, odsouhlasil školní parlament konání Barevného týdne od pondělí 11.2. do pátku 15.2. na naší škole. Předem děkujeme žákům, rodičům, učitelům a ostatním zaměstnancům za spolupráci a budeme se těšit, jak se nám v jednotlivé dny vybarvíte!


 
Teplákový den

Ve středu 16. Ledna 2019 se uskutečnil další tematický den z projektu Hrdá škola, který má na naší škole pod patronátem Školního parlamentu ZŠ Oblačná. Celý den jsme si užili v pohodlí sportovního oblečení. Přestože jsou tepláky považovány za domácí oblečení, všichni žáci, kteří v nich dorazili, “vynesli“ ze svého šatníku rozhodně ty lepší kousky. Někteří kvůli tomu vyrazili i do obchodů (včetně paní hospodářky). Děkujeme všem zúčastněným a rodičům za spolupráci a těšíme se na další akci!

Eliška Handšuhová

20190116 teplakovy den 3 big


 
Zájezd do Chemnitz

 V pátek 14. prosince jsme v 7 hodin ráno vyjeli v rámci výuky německého jazyka do Saské Kamenice neboli Chemnitz. Od paní průvodkyně z CK Kristof jsme se už cestou dozvěděli, že v období komunismu se toto průmyslové město jmenovalo Karl-Marx-Stadt a v současnosti v něm žije cca 250 000 obyvatel. Už po nástupu do autobusu byli žáci spokojení, protože se zjistili, že autobus má Wi-Fi.

Po příjezdu jsme nejprve navštívili Státní archeologické muzeum, kde probíhá mimořádná výstava o dějinách česko-saských vztahů. Jsou zde k vidění exponáty z archeologie a kulturních dějin obou regionů a nabízí pohled na významné umělecké poklady Čech a Saska a jejich vztahy od doby kamenné po současnost. Jmenuje se SASKO ČECHY 7000 - Láska, žal a vzdušné zámky.

Státní archeologické muzeum v Chemnitz je nazýváno výkladní skříní saské archeologie, nejen tím že sídlí v bývalém obchodním domě. Po nákladné rekonstrukci bylo otevřeno v roce 2014 a je vyhledávané hlavně kvůli živé, multimediální formě stálých expozic.

Poté jsme se, s krátkou zastávkou u busty Karla Marxe, přesunuli na adventní trhy, kde jsme ochutnali místní speciality a nasáli vánoční atmosféru. Zajímavý článek o zájezdu napsal Fanda do školního časopisu (najdete na webu školy), doporučuji si ho přečíst!

Eliška Handšuhová


 
Přání pro Ježíškova vnoučata

Letos se žáci naší školy zapojili do projektu Českého rozhlasu Ježíškova vnoučata a vytvořili vánoční přáníčka pro osamělé dědečky a babičky. Více o projektu ZDE.