• 486 112 233
  • 605 965 088
  • This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
  • Po-Pá 07:00-15:30

Článek

Všesportovní den pro žáky 6. - 9. tříd

V pondělí 5. června se již tradičně konal Všesportovní den pro žáky 6. - 9. tříd. Celá akce je organizována pro naše žáky k jejich svátku Dne dětí. Soutěže probíhají v tělocvičně školy, nově v parku na Náměstí Českých bratří i na právě rekonstruované liberecké přehradě. Děti jsou rozdělené do 12 týmů a pod vedením svých kapitánů – deváťáků závodí v rozličných disciplínách př. florbal, šplh, duatlon, cyklohlemýžď, stolní tenis, skok přes švihadlo, ringo, petanque, obratnostní fotbal, stolní hry, vědomostní test atd. Seznamují se a spolupracují žáci různých ročníků. Sportovnímu dnu letos přálo i počasí a všichni, kteří se zúčastnili si akci užili.

Vítězným týmem letošního ročníku se stali: Nicol Holásková – kapitánka, Aneta Kurfirstová (9.A), Míša Balážová, Eliška Sobotková (8.A), Standa Matuška, Petr Mach (8.B), Matouš Budina (7.A) a Petra Fafejtová (6.A).

Děkujeme deváťákům – kapitánům za vedení svých týmů a kolegům učitelům a asistentům za trpělivost, rozhodování a zapisování výsledků v jednotlivých disciplínách.

Z. Wienerová


Dějepisná olympiáda

Moc děkuji Báře Kalinové z 9. A za vzornou reprezentaci školy na dějepisné olympiádě. Po vítězství ve školním kole se v okresním umístila na 2.-4. místě a v kole krajském na 3.!

 Eliška Handšuhová


1. místo v krajském kole v programování

V pátek 21. dubna se konalo krajské kolo Soutěže v programování na Střední průmyslové škole strojní a elektrotechnické v Liberci. V kategorii Programovací jazyky – žáci ZŠ reprezentovali naši školu Eliáš Rais (7. A) a Karin Tesařová (9. A). 

Žáci v libovolném programovacím jazyce řešili logické úlohy. Oba naši reprezentanti si zvolili Python.

Eliáš se umístil na prvním místě a Karin obsadila 9. místo.

Gratulujeme.


Jazyková soutěž THE ENDEMIT

Ve čtvrtek 11. května se konalo školní kolo jazykové soutěže THE ENDEMIT. Žáci od 3. do 9. třídy již několik týdnů před tím nacvičovali se svými učiteli němčiny a angličtiny svá vystoupení a ti nejlepší je předvedli i ve školním kole. Soutěž moderovali žáci 9. třídy. Početné publikum tvořené žáky i učiteli sledovalo zajímavá vystoupení - básničky, písničky, vtipy a divadelní představení v angličtině i v němčině. Všichni účinkující předvedlo skvělé výkony, v diváckém hlasování zvítězila skupina žáků z 5. třídy s pohádkou a skupina žákyň z 8. A s remixem písní.

Všem, kteří se zúčastnili děkujeme a oceňujeme jejich odvahu a nadšení.

(za vyučující cizích jazyků Jana Lhotová)


Úspěchy v soutěži ZOORiskuj

Letos jsme se tradičně zúčastnili již 11. ročníku soutěže ZOORiskuj, pořádané libereckou zoologickou zahradou. Základního kola se zúčastnilo rekordních 116 soutěžních trojic z celého Libereckého kraje. Test obsahoval otázky týkající se živočišných druhů chovaných v ZOO Liberec, kampaní a záchranných projektů, kterých se ZOO účastní, různých zajímavostí z minulosti, přítomnosti, ale i budoucnosti ZOO. V této obrovské konkurenci si nadmíru dobře vedly i obě naše trojice ze 7. a 8. třídy a zaslouženě postoupily do velkého finále, tedy mezi nejlepších 8 týmů!

Ve finále svým týmům přišli fandit i všichni spolužáci. Otázky byly složité a velice záleželo jak na vědomostech, ale i na štěstí a taktice. Ještě před posledním úkolem (postupným odkrýváním obrázku) byla trojice děvčat ze 7. třídy na 3. místě. Nakonec děvčata skončila o pouhých 20 bodů na nepopulárním 4.  tedy „bramborovém“ místě. Chlapci skončili na 8. místě.

Již samotný postup do finálové osmičky je velkým úspěchem a 4. místo dívek ze 7.A je úžasný. Obě trojice soutěžily poprvé, poctivě se připravovaly, nabraly spoustu cenných zkušeností a už se těší na příští rok.

7.A: Barča Horná, Natka Podzimková, Petra Tomášková
8.A: František Horejš, Filip Novotný, Marek Vyskočil

Děkuji všem za svědomitou přípravu a vynikající umístění.

Zdenka Wienerová


Matematický klokan

Dne 17. 3. 2023  se žáci 2. až 9. tříd  zúčastnili celorepublikové soutěže- Matematický klokan.

V kategorii Cvrček (2. – 3. třída) první 3 místa obsadili: Lukáš Csizmazia (3.A), Silvie Sandleiterová (3.A) a o třetí místo se dělí: Robin Sandleiter (2.B), Kilián Sadvar (3.A) a Lukáš Bendík (3.A)

V kategorii Klokánek (4. – 5. třída) první 3 místa obsadili: Matěj Denk (5.A), Matěj Šprysl (4.A), Kristýna Hromadová (4.A)

V kategorii Benjamin (6. – 7. třída) první 3 místa obsadili: Jakub Kalina (7.A), Jan Peřina (7.A), Ondřej Bělohlávek (7.A)

V kategorii Kadet (8. – 9. třída) první 3 místa obsadili: Lukáš Pech (8.B), Emma Myslivcová (9.A), Sára Jilemnická (9.A)

Gratulujeme!!!

 Všem děkujeme za skvělou reprezentaci školy.

Michaela Tothová


Máme vítěze krajského kola v soutěži Office Arena

Soutěž Office Arena 2023 je koncipovaná jako soutěž tříkolová, skládající se ze školního kola, krajského kola a celostátního kola. Ve školním kole se ověřovala znalost prostředí a využití programů Word, Excel, PowerPoint a OneNote a obecné otázky týkající se informačních technologií a informatického myšlení.

Do krajského kola postoupil Matěj Šenk (9. A), Lukáš Pech (8. B) a Filip Vraný (9. A). Úkolem krajského kola bylo vytvoření návrhu naučné stezky. Soutěžící vypracovávali v programu Microsoft Excel rozpočet a v PowerPointu představili jejich vlastní projekt. Na prvním místě se v Libereckém kraji v kategorii A umístil Lukáš Pech, který bude na finále obhajovat svůj projekt. Finále proběhne formou prezentací finálových projektů dne 10. května 2023 v Praze v prostorách společnosti Microsoft, s.r.o.

Gratulujeme Lukášovi k postupu do celostátního kola a budeme mu držet palce.

Mgr. Martin Prade


Školní kolo anglické olympiády

Ve čtvrtek 12. ledna se již tradičně konalo školní kolo olympiády v anglickém jazyce. Žáci druhého stupně nejprve splnili poslechové cvičení, poté se představili, samostatně mluvili o jednom z vylosovaných témat a ve dvojicích předvedli rozhovory na vylosované téma. Všichni soutěžící podali velmi dobré výkony a zaslouží si pochvalu. Vítězkou v I. kategorii se stala Petra Tomášková a do okresního kola postupuje vítězka II. kategorie Barbora Kalinová. 

(Jana Lhotová)


Výsledky soutěže Bobřík informatiky

V první polovině listopadu proběhlo národní kolo soutěže Bobřík informatiky. Naši žáci od 4. do 9. třídy se snažili bobříka informatiky ulovit. Podívejte se na výsledkovou listinu, jak se žákům dařilo.


Výtvarná soutěž Kolik jazyků znáš, tolikrát jsi člověkem

Třídy 6. A a 7. A se zapojily do výtvarné soutěže „Kolik jazyků znáš, tolikrát jsi člověkem“, která má připomenout Evropský den jazyků (26. září).

Děti vytvořily výtvarné práce na téma evropské země, kam zakomponovaly její jídlo, památky, architekturu, módu apod.

Držíme jim palce a doufáme ve vítězství!


The Endemit

Po dvouleté covidové pauze se v úterý 7. června konala jazyková soutěž THE ENDEMIT. Do soutěže se přihlásilo více než 80 žáků od 3. do 9. třídy. Porota a početné publikum složené z žáků i rodičů sledovali skvělé výkony. Slyšeli jsme několik básní v angličtině, anglické i německé písničky, pobavily nás scénky a pohádka v angličtině. Dostalo se i na vystoupení v korejštině, čínštině a ukrajinštině. Celou soutěží nás provázely moderátorky Tereza Šulcová a Tereza Vaněčková. Bylo velmi obtížné vybrat nejlepší výkony - v kategorii mladších žáků si prvenství odnesli žáci 5. třídy a Otakar Horný ze 4. A, v kategorii starších žáků skupina dívek ze 7. A a skupina žáků z 9. A.

Všem - účinkujícím, porotě i publiku děkujeme!
(za vyučující cizích jazyků Jana Lhotová)


DobiCup 2022

Ve dnech 26. 5. - 27. 5. proběhlo na ZŠ Dobiášova sportovní klání mezi libereckými školami -DobiCup 2022. Naše škola se umístila na krásném 10. místě. Tým ZŠ Oblačná reprezentovali sportovci a sportovkyně 1. – 9. tříd v různých disciplínách: člunkový běh, skok z místa, vybíjená, florbal, štafeta, ale i vědomostní test nebo sudoku. Zasoutěžili si také učitelé (deblvolejbal, střelba na bránu). Bronzové medaile si odnesl tým florbalistů, čtveřice ve vědomostním testu a střelci na bránu.

Všem našim sportovcům děkujeme za výbornou reprezentaci školy!


Grandfinále Prezentiády 2022 v Praze

Silva s Lukášem postoupili z okresního kola, kde získali 1. místo do Grandfilále, které se konalo ve čtvrtek 21. 4. 2022 na Newton University. Zde soutěžilo 36 týmů z České a Slovenské republiky.

Silva s Lukášem připravili prezentaci na téma: Něco nad námi…

Seznámili porotu a diváky se světem zvířat. Lidé si podle nich myslí, že jsou nejvyvinutějším organismem na Zemi, ale to úplně není pravda. Co taková kočka nebo pes? Naši domácí mazlíčci mají mnohem lepší smysly než my. A co teprve zvířata, které žijí volně v divočině? Ještě se budeme muset pár stovek tisíc let vyvíjet, abychom se mohli nazvat „nejlepšími“.

V odpolední části dostaly všechny týmy od poroty zpětnou vazbu. Cenné rady tak mohou využít při dalším prezentování nejen na soutěži, ale i v běžném životě. Silva s Lukášem získali od poroty 75/100 bodů.

Ze soutěže si odvezli nejen zážitky, ale také certifikáty a dárky.

Děkuji Silvě a Lukášovi za prezentaci školy, za perfektní výkon, který předvedli před porotou a diváky!

K. Čiháčková


Dějepisná olympiáda

Vítězka školního kola dějepisné olympiády Barbora Kalinová z 8.A během 14 dnů úspěšně reprezentovala školu v okresním kole (8. místo) a v krajském kole (12. místo). Tématem letošního ročníku byla „Šlechta v proměnách času“. Děkujeme a budeme se těšit na příští ročník!

Za dějepis Eliška Handšuhová


Soutěž IT-SLOT

Ve středu 30. 3. 2022 se nejlepší soutěžící z prvního kola sešli v budově Soukromé střední školy výpočetní techniky v Praze na Proseku, aby bojovali ve finálovém kole nejen za sebe ale i za školu o velmi hodnotné ceny, které věnovala firma Dell. Prvního kola se zúčastnilo necelých 5000 žáků z celé republiky a do druhého postoupili mezi 50 finalistů i dva žáci naší školy. Pořadí postupujících určuje počet správných odpovědí a při stejném počtu odpovědí rozhoduje čas, za který byly otázky zodpovězeny. Ondřej Strouhal z 9.A nakonec skončil na 17 místě a Matyáš Hájíček na 32.

Děkujeme za reprezentaci školy! Eliška Handšuhová


Prezentiáda 2022

Každoročně se Prezentiády účastní stovky žáků z celé České a Slovenské republiky. Soutěžní týmy nejdříve vytvoří prezentaci na jedno ze zadaných témat a poté ji zašlou do školního kola. Prezentace jsou zhodnoceny odbornou porotou, která z nich vybere 100 nejlepších pro postup do krajského kola.

V krajském kole týmy obohatí svou prezentaci ze školního kola o verbální projev. U všech výstupů bude přítomna odborná porota, která výkony soutěžících zhodnotí a rozhodne o finálním pořadí týmů. 36 nejlepších týmů postoupí do Grandfinále, které se koná 21. 4. na Newton University v Praze. A právě to se jednomu týmu z naší školy podařilo!

Získali jsme 1. místo v krajském kole!

Touto soutěží vybízí organizátoři studenty středních škol a druhého stupně základních škol ke zlepšení výstupu při prezentování. Hravou formou směrujeme soutěžící k prezentování svých nápadů, myšlenek a prací. Každému týmu se dostane zpětné vazby od porotců, díky které budou vědět, co případně zlepšit a čemu se při prezentování naopak v budoucnu vyhnout.

V pátek 1. 4. 2022 se tři týmy ze 7. B naší školy zúčastnily krajského kola Prezentiády:

  • Jana s Anet se umístily na 4. místě se svou prezentací na téma: „Co by kdyby nebyla škola“. Jejich prezentace porotu seznámila s dopady absence škol na příkladech společnosti, práci a společenského života.

  • Lucka s Dorčou se umístily na 3. místě se svou prezentací na téma: „Co by kdyby…“. Porotě dívky vysvětlily, jak sousloví působí na naše běžné životy. Svou prezentaci holky zakončily příběhem o tom, co by se stalo, pokud bychom pozměnili pohádku.

  • Silva s Lukášem se umístili na 1. místě a ponořili se do tématu „Co by kdyby nespadl asteroid, který zabil dinosaury“. Prezentace diváky provedla myšlenkami o dalším vývoji dinosaurů či teorií, jestli by se lidé vůbec vyvinuli v konkurenci dinosaurů nebo jestli by se z dinosaurů vyvinula jiná inteligentní rasa.

Děkujeme za prezentaci školy, energii a čas, který jste nad svými pracemi strávili, a také gratulujeme k vynikajícím výsledkům!

K. Čiháčková


Výsledky Matematického klokana 2022

Mezinárodní soutěž Matematický klokan vznikla přibližně v roce 1980 v Austrálii a od roku 1991 se rozšířila do zemí Evropy. Soutěží se ve všech krajích naší republiky v jednom termínu, takže žáci a studenti absolvují školní, oblastní, republikové a vlastně i mezinárodní kolo ve své lavici. Ve všech kategoriích soutěžící řeší 18, resp. 24 testových úloh, přičemž vybírá jednu z pěti nabízených možností řešení.

Všem řešitelům děkujeme za účast a těm nejlépe umístěným gratulujeme!

Kateřina Čiháčková


Úspěch na olympiádě v německém jazyce

V úterý 15. března 2022 se konalo v DDM Větrník v Liberci okresní kolo olympiády v německém jazyce. V kategorii I. A se účastnila Silvie Hartlová (7.B) a v kategorii II. A Emma Myslivcová (8.A). Silvie se umístila na nádherném třetím místě, je tedy třetí v celém okrese. Další kolo se již nekoná. Emma Myslivcová byla desátá v konkurenci osmnácti účastníků, ale byla mezi nimi nejmladší. I proto je to obrovský úspěch.

Oběma děvčatům gratulujeme!


Okresní kolo anglické olympiády

Ve středu 16. března se v DDM Větrník konalo okresní kolo konverzační soutěže v anglickém jazyce. Naše škola vyslala 2 zástupce. V kategorii 6. - 7. tříd soutěžila Ema Šípková, která obsadila skvělé 7. místo. V kategorii 8. a 9. tříd nás zastupoval Ondřej Strouhal, který získal 15. místo.

Oběma účastníkům gratulujeme a děkujeme za skvělou reprezentaci naší školy.

(J. Lhotová)


Olympiáda v německém jazyce

V úterý 8. února se konalo školní kolo olympiády z německého jazyka. V kategorii I. A (do sedmé třídy) se jako první umístila Silvie Hartlová ze 7.B. Bude tedy soutěžit i v okresním kole spolu s náhradnicí Lucií Janouškovou z téže třídy. V kategorii II.A ( 8.-9. třída) se umístila na prvním místě Emma Myslivcová z 8.A, druhého nejvyššího počtu bodů dosáhl Pavel Jirucha z 9.A. Vítězům gratulujeme a děkujeme všem za účast.


Školní kolo dějepisné olympiády 2021/2022

Ve středu 19. ledna 2021 absolvovalo 8 žáků 8. a 9. třídy v rámci 51. ročníku Dějepisné olympiády školní kolo, tentokrát na téma „Šlechta v proměnách času“. Celkem mohli žáci získat 60 bodů. Do okresního kola postupuje vítěz a případně další 2 úspěšní řešitelé, kteří získali nad 60% bodů. Podle úspěšnosti v rámci okresu totiž budou do dalšího kola vybráni zbylí soutěžící.

1.místo – Barbora Kalinová (8.A) 55 bodů

2.místo – Filip Vraný (8.A) 54 bodů

3.místo – Matěj Šebelka (8.A) 52 bodů

4.místo – Martin Putík (9.A) 49 bodů

5.místo – Nelly Fialová (9.A) 48 bodů

               - Karin Tesařová (8.A) 48 bodů

6.místo – Barbora Pavlů (8.A) 40 bod

7.místo – Lucie Kotasová (9.A) 29 bodů

Děkujeme za účast a gratulujeme! Eliška Handšuhová Vedoucí předmětové komise


Školní kolo anglické olympiády

V úterý 18. ledna se již tradičně konalo školní kolo olympiády v anglickém jazyce. Žáci 2. stupně nejprve splnili poslechové cvičení, poté se představili, samostatně mluvili o jednom z vylosovaných témat a ve dvojicích předvedli rozhovory na vylosované téma. Všichni soutěžící podali velmi dobré výkony a zaslouží si pochvalu.

Do okresního kola však postupují jen ti nejlepší – Ema Šípková (7.A) v I. kategorii a Ondřej Strouhal (9.A) v II. kategorii.

Všem držíme palce!

(J. Lhotová).


Ve florbalu uspěli i starší žákyně a žáci


Ve středu 24.11. se konaly turnaje základních skupin starších žákyň a chlapců ve florbalu. Dívky vyrazily do Arény a měly před sebou pouze jediný zápas s týmem ZŠ Vrchlického. Po dramatickém boji a až po samostatných nájezdech děvčata zvítězila 2:1 (N). Chlapce čekala 2 utkání na ZŠ Barvířská s domácím týmem a týmem ZŠ Lužická. Obě utkání chlapci vyhráli a stejně jako děvčata postupují do finále libereckých škol. Doufejme, že všechna finále proběhnou.


Sestavy:

Rajnochová, Tesařová, Kurfirstová, Pavlů B. (8.A)

Cibulková, Hubáčková, Kotasová, Novotná, Vaněčková (9.A)

Fendrych, Hejduk, Puchýř, Šenk, Vach (8.A)

Hrstka, Chobot, Jirucha, Vik (9.A)

Díky za skvělou reprezentaci a držíme palce do finále
Wienerová, Kaňkovský


Výsledky soutěže IT-SLOT

V týdnu od 11. do 16. listopadu se žáci 8. a 9. tříd zúčastnili on-line prvního kola soutěže IT-SLOT. Úkolem soutěžících bylo správně odpovědět na 25 otázek z oblasti IT v časovém limitu 30 minut. Prvního kola se zúčastnilo 4 963 žáků ze 127 škol z celé České republiky. 

Prvních padesát soutěžících postoupilo do finálového druhého kola, které se bude konat 8. prosince na Soukromé střední škole výpočetní techniky v Praze. Mezi nimi je za naši školu Matyáš Hajíček (8. A), který se s 23 body a časem 28:59 umístil na celkovém 18. místě. Druhým postupujícím je Ondřej Strouhal (9. A), který získal 21 bodů s časem 15:12 a umístil se na 38. místě. 

Matyášovi a Ondrovi gratuluji a přeji hodně štěstí ve finálovém kole. Kompletní výsledková listina je na nástěnce u sborovny ve 2. patře.

Mgr. Martin Prade
 


Úspěch mladších dívek ve florbalu

V pátek 12.11. se uskutečnilo základní kolo meziškolního turnaje ve florbalu dívek 6.-7. tříd. Dívky se utkaly s týmy ZŠ Barvířská (výhra 4 : 2) a ZŠ Ostašov (výhra 7 : 0) a zaslouženě postoupily do semifinále, které se odehraje v prosinci.

Sestava:

Budinová, Horná (6.A), Krajčovičová, Perglová (7.A)

Janoušková, Klabanová, Hartlová, Radičová (7.B)

Děkuji dívkám za bojovnost a vzornou reprezentaci školy a držím palce do dalšího kola

Z. Wienerová


Školní kolo Pythagoriády

Ve dne 2. listopadu 2021 proběhlo v 6. – 9. třídách školní kolo matematické soutěže Pythagoriáda. Žáci během 60 minut řešili 15 logických úloh. Úspěšní řešitelé museli získat alespoň 10 bodů. Všem počtářům děkujeme za vzornou prezentaci školy a umístěným v tabulce BLAHOPŘEJEME!!

 Příjmení         Jméno      Třída      Body    
 Pech Lukáš 7.B  12   
 Kalina Jakub 6.A 10  
 Netušilová Eliška  9.A  10     


Okresní kolo Pythagoriády bude v letošním roce 7. a 8. prosince 2021.

Kateřina Čiháčková


Máme vítěze Geologické olympiády

Žák 4. třídy Milan Alex Vévoda se jako vůbec nejmladší účastník Geologické olympiády, který soutěží se žáky druhého stupně a nižších ročníků víceletých gymnázií, stal vítězem krajského kola a postupuje do kola celorepublikového. Gratulujeme a přejeme hodně štěstí!

Prezentiáda

Každoročně se Prezentiády účastní stovky žáků z celé České a Slovenské republiky. Soutěžní týmy nejdříve vytvoří prezentaci na jedno ze zadaných témat a poté ji zašlou do Nominačního kola. Prezentace jsou zhodnoceny odbornou porotou, která z nich vybere 100 nejlepších pro postup do on-line kol. V on-line kolech týmy obohatí svou prezentaci z Nominačního kola o verbální projev. U všech výstupů bude přítomna odborná porota, která výkony soutěžících zhodnotí a rozhodne o finálním pořadí týmů. Touto soutěží vybízí organizátoři studenty středních škol a druhého stupně základních škol ke zlepšení výstupu při prezentování. Hravou formou směrujeme soutěžící k prezentování svých nápadů, myšlenek a prací. Každému týmu z on-line kol se dostane zpětné vazby od porotců, díky které budou vědět, co případně zlepšit a čemu se při prezentování naopak v budoucnu vyhnout.

V pondělí 20. 4. 2021 a v úterý 21. 4. 2021 zúčastnila děvčata z 6. B on-line kola Prezentiády, kam dívky postoupily z Nominačního kola. Jana s Luckou se umístily na 4. místě se svou prezentací na téma: Tohle téma je tabu – Mentální anorexie.

Aneta se Silvou se umístily na 6. - 10. místě se svou prezentací na téma: Akce a reakce, kde velkou část prezentace věnovaly fyzice.
Děkujeme dívkám za prezentaci školy, energii a čas, který jste nad svými pracemi strávily!

Gratulujeme ke krásnému umístění obou týmů! K. Čiháčková


Šesťáci tvořili HMYZÁKA

Téma hmyzu nás bude v šestých třídách provázet až do konce školního roku. Z toho důvodu jsme zvolili úkol a zároveň Soutěž o nejkrásnější „hmyzáky“ jako první vhled do tématu a motivaci. Děti měly za úkol vybrat si kteréhokoli zástupce hmyzu a vytvořit jeho dvojníka. Fantazii se meze nekladly, vyráběly z papíru, modelíny, kamínků, drátků, korálků, přírodních materiálů, ale mohly hmyzáka připravit i jako svačinku či pohoštění. Na online hodině jsme vyhlásili ty (podle dětí) nejpovedenější. Jak se jim to podařilo, můžete posoudit sami.

Chválím a děkuji všem, kteří se s plným nasazením soutěže zúčastnili. Zdenka Wienerová

20210419 soutez hmyzak big


Sedmáci skládali přírodovědné básničky

Žáci 7. A se pokusili skloubit vědu s uměním. Na základě textu: Po stopách posvátných gaviálů v Nepálu a výběru 5 slov z tohoto textu, skládali básničky. Někdo si poradil sám, někdo si přivzal k básnění rodinu. Úkol jsme pojali jako soutěž, rozhodčími byli opět sedmáci. Na online hodině jsme vyhlásili 5 nejhezčích básniček. To, jak se jim povedly, můžete posoudit sami.

Chválím a děkuji všem, kteří se úkolu a soutěže zúčastnili! Zdenka Wienerová

1. místo:
Ze života gaviála
Ema Hloušková

Já jsem malý gaviál
a jsem celkem ohrožen.
To by nikdo nevěřil
že jsem špatně přeložen!

V angličtině gariál
kvůli mému Gharu
a za svým dlouhým ocasem
do země ryju čáru.

Mám životní prostředí,
ale to mi mizí.
Tak mi alespoň zbyde
má pochoutka rybí.

2. místo:
Gaviál Tonda
Matyáš Hajíček

V zoologické zahradě
v českém městě Praha,
zmizel Tonda záhadně
jde o gaviála.

Naposled ho viděli
jak spal po obědě,
a když potom spatřili
že je díra v plotě,
zděšeni ho hledali
našli jenom kotě.

Takže prosím pomozte
najít toho Tondu,
zkusím vám ho popsat
jak nejlíp to zvládnu.

Jeho čelist popíšu
jako úzkou, štíhlou,
zbytek těla opíšu
z těla krokodýlů.

Tohle je náš krokodýl
ten gaviál Tonda,
dlouho tady nepobyl
byl tu jako doma.


3. místo:
Vzácní krokodýli s “pinzetou”
Petra Hofmanová

Gaviálové pocházejí z Pákistánu,
tam já se nikdy nedostanu.
Zde se jim však dobře nedaří,
potravu jim berou rybáři.

Voda v řekách je zde zkalená,
a to pro ně tedy znamená,
že jsou ve volné přírodě na vymření,
a jiné pomoci pro ně není,
než záchranné stanice,
kde daří se jim velice.

Navštívím je tedy v ZOO pražské,
mají se zde jak v zahradě rajské.


4. místo:
Pupík vzácný krokodýl
Barbora Pavlů

Já jsem Pupík vzácný krokodýl,
v Indii bydlím, kde mě zachránil
jeden hodně hodný pán.
Mám ho rád, jmenuje se Dan.

Někdy se mě lidé bojí,
protože dlouhou úzkou čelist mám.
Pokud ale o mou přízeň stojí,
rád si s nimi povídám.

5. místo:
GAVIÁLOVÉ
Emma Myslivcová

V Evropě je nemají,
a v Praze se starají.
V pražské ZOO je to fajn,
gaviálů mají pár.

Vidět je je velká vzácnost,
dotknout se je nemožnost.
Čistou vodu potřebují,
jinak dlouho nepřežijí.

Spousta mláďat uhyne,
lidi jsou však na vině.
Tak je chraňme společně,
a vodu neznečišťujme.

 

 


3. místo v okresním kole Matematické olympiády

Dne 31. 3. 2021 proběhlo okresní kolo Matematické olympiády prezenční formou. Z 8. třídy se soutěže zúčastnila pouze Nelly Fialová, která se celkově umístila na krásném 3. místě z 21 účastníků. Nelly moc gratulujeme!

1. místo v krajském kole Matematické olympiády

Matematická olympiáda, v níž mají žáci za úkol vyřešit v několikahodinovém limitu několik příkladů zaměřených na schopnost logického úsudku. Výsledkem často není číslo, ale důkaz. V každém případě se žádá podrobné zdůvodnění myšlenkového postupu.

Za kategorii Z9 (základní škola, 9. třída) prezentoval naši školu 4. 1. 2021 ve školním, 27. 1. 2021 v okresním a 16. 3. 2021 v krajském kole Tomáš Kelbasa. Tomáši, gratulujeme k 1. místu!

Děkujeme za prezentaci školy.

K. Čiháčková


Školní kolo olympiády z českého jazyka

Na přelomu listopadu a prosince se uskutečnilo školní kolo olympiády z českého jazyka. Žáci měli za úkol vyřešit mluvnickou část a napsat slohovou práci na téma „To bylo ale překvapení“. Soutěže se zúčastnilo 28 žáků, do lednového kola okresního postupují Lída Lenková a Adéla Putíková, obě z 9. A.

Všem zúčastněným mnohokrát děkujeme. L. Holanová a M. Krupičková


Výsledky národního kola Bobříka informatiky

Bobřík informatiky je informatická soutěž pro žáky základních a středních škol. Klade si za cíl seznamovat žáky, co to jsou informatické otázky a problémy, a že informatika není totéž co ovládání počítače.

Žáci naší školy soutěžili ve 3 kategoriích: Mini (pro 4. a 5. ročník), Benjamin (6. a 7. ročník) a Kadet (8. a 9. ročník). Soutěžící odpovídali na otázky z oblasti informatického myšlení, algoritmizace, porozumění informacím, řešení problémů a digitální gramotnosti.

Úspěšným řešitelem se stává ten, kdo získá 120 bodů (tedy polovinu maximálního zisku). Seznam všech úspěšných řešitelů naleznete ZDE.


Přírodovědný klokan

Dne 16. října 2019 proběhla celostátní soutěž Přírodovědný klokan, určené pro žáky 8. a 9. tříd základních škol, stejně jako studenty I. a II. ročníku škol středních. Zde žáci prokazují své znalosti z širokého okruhu přírodovědných předmětů. Všem řešitelům děkujeme za účast v soutěži! Srdečně gratulujeme prvním nejlepším žákyním a žákovi za úspěšnou prezentaci školy!

 

Jméno a příjmení

Body/Max. 120

Třída

Lenková Ludmila

75

9. A

Vojtová Kristýna

75

9. B

Kelbasa Tomáš

73

8. B

Prchalová Kateřina

72

9. A


Florbal dívek 6.-7. Tříd

Ve středu 23.10. 2019 se konalo ve Sportparku Aréna základní kolo ve florbalu mladších dívek. Turnaj jsme pořádali, tedy stavěli hřiště, nalosovali pořadí zápasů, měřili čas a zapisovali do tabulky. Soupeřky přijely ze ZŠ Husova a ZŠ Švermova. První zápas s týmem ZŠ Švermovy jsme zvládli na jedničku a vyhráli velkým rozdílem 6 : 0. Stejným výsledkem skončilo i utkání mezi týmy ZŠ Husovy a ZŠ Švermovy. Poslední zápas byl tedy bojem o první postupové místo. Dlouho gól nepadl a utkání bylo vyrovnané. Nakonec jsme bohužel dvakrát inkasovali do semifinále se podívá ZŠ Husova.

Sestava:

Mia Cibulková (brankářka),
Aneta Kurfirstová, Emma Myslivcová, Martina Rajnochová, Petra Hofmanová (6. třída)
Lucka Kotasová, Markéta Novotná, Terka Vaněčková, Bára Hubáčková, Eliška Netušilová,
Terka Šulcová (7. třída)

Děkuji děvčatům za bojovný výkon, nadšení, přípravu i pomoc s organizací turnaje.

Wienerová


1. ročník atletické olympiády

V pátek 21. 6. 2019 se uskutečnil 1. ročník atletické olympiády pro 1.-3. třídu. Děti soutěžily v běhu na 50 m, ve skoku do dálky a v hodu míčkem. Nejzajímavější disciplínu – štafetový běh jsme zařadili na konec olympiády. V jednom družstvu byl 1 třeťák, 1 druhák a 1 prvňák. Každý běžel asi 100m. Soutěž byla velmi vyrovnaná, rozdíly v čase štafet byly malé. Celé dopoledne jsme si náramně užili, děti závodily jak o život. Myslím, že se 1. ročník atletické olympiády velmi vydařil a už se můžeme těšit na ročník druhý.

J. Vejvodová


Okresní kolo Pythagoriády

Ve dnech 27. – 28. května proběhla matematická soutěž okresního kola Pythagoriády. Všem zúčastněným děkujeme za vzornou prezentaci školy. Gratulujeme 1. – 4. místu T. Kelbasovi, který získal plný počet bodů (viz tabulka1 a tabulka2).

Kateřina Čiháčková


Školní liga v miniházené

Po delší přestávce zaviněné zraněním hlavního organizátora turnajů Vaška Kulíka, se děti přece jen dočkaly. To bylo dotazů … kdy už zase bude turnaj, proč není turnaj, za jak dlouho bude turnaj….. Tak poslední turnaj se uskutečnil v pátek 3. 5. na ZŠ Dobiášova. Hrálo se ve 3 skupinách po 3 družstvech.

My jsme do základní skupiny dostali ZŠ Broumovskou a ZŠ Jabloňovou. Hned první zápas starších dětí se ZŠ Broumovskou byl velmi pěkný a bojovný. Ostatními přihlížejícími byl označen za předčasné finále. 9 minut to bylo naprosto vyrovnané, ale v poslední minutě jsme dostali rychlé góly a zápas jsme prohráli. Ve skupině jsme skončili na 2. místě a bojovali jsme tedy o 4.-6. místo. A protože jsme pak už vše vyhráli, skončili jsme celkově na 4. místě. Stejně tak to měly i malé děti. I ony skončily 2.ve skupině a pak vše vyhrály.

Mezi malými dětmi přispěl velkou měrou k vítězství Matyáš Fendrych z 2.A, který nastřílel 29 branek. Je to opravdu velký talent, který je členem házenkářského klubu. Velmi dobře si nabíhal a spolupracoval i Honzík Schiffert, který nastřílel 6 branek a opět výborně chytal Tanásek Naum. Pochvalu zaslouží všechny malé děti, i ty, které byly poprvé a velmi dobře se zapojily do hry.

Starší děti měly vyrovnanější tým. Hodně branek nastříleli Štěpán Švejda, Štěpán Šádek a Matouš Budina. Výborně opět chytal Kuba Kalina. Ale i tady musím pochválit všechny děti, hrály velmi pěkně.

Reprezentovali nás:
1.A Hůla, Jasanský, Naum 2.A Fendrych, Schiffert, Hudák, Vyskočilová, Harus,
3.A Slad, Budina, Kalina, Peřina, Vochomůrka, 4. A Švejda, Šádek


Okresní kolo Biologické olympiády

V okresním kole Biologické olympiády, pořádané DDM Větrník, se v kategorii C (8.-9.třída) účastnili z naší školy 2 žáci. Samotnou účast v soutěži doprovázelo tradičně vypracovávání vstupního úkolu. Nejlépe si s úkolem, testem, poznávačkou a laboratorní prací poradila Ludmila Lenková z 8.A, která obsadila krásné 5. místo a stala se úspěšnou řešitelkou. Vklínila se mezi 8 nejlepších žáků z řad gymnazistů. František Novotný z 9.A se umístil na 25.-26.místě a i jemu patří poděkování za přípravu a reprezentaci školy.

Výsledková listina je k nahlédnutí ZDE.


Pythagoriáda 2019 - školní kolo

Ve dnech 4. – 5. dubna proběhlo v 5. – 8. třídách školní kolo matematické soutěže Pythagoriáda. Žáci během 60 minut řešili 15 logických úloh. Úspěšní řešitelé museli získat alespoň 10 bodů, v případě rozhodnutí předsedy minimálně 8 bodů. Všem počtářům děkujeme za vzornou prezentaci školy a umístěným v tabulce BLAHOPŘEJEME!! Okresní kola Pythagoriády budou v letošním roce v pondělí a v úterý 27. a 28. 5. 2019.

20190404 pythagoriada skola table

Kateřina Čiháčková


Okresní kolo MO - kategorie Z6, Z7, Z8

Dne 9. 4. proběhlo okresní kolo Matematické olympiády v kategorii 6. tříd, 7. tříd a 8. tříd. Naši školu zastupovalo 8 žáků. Mezi úspěšné řešitele patří Martin Putík, Pavel Jirucha, Tomáš Kelbasa a Lukáš Albrecht. Úspěšným řešitelům gratulujeme a ostatním účastníkům děkujeme.

M. Kodešová


Krajské kolo MO

Dne 19. 3. proběhlo krajské kolo Matematické olympiády v kategorii 9. tříd. Naši školu zastupovala Michaela Pokorná. Michaela byla velmi úspěšná a obsadila krásné 10. místo v Libereckém kraji.

Gratulujeme!

M. Kodešová


Okresní kolo soutěže v programování

Ve čtvrtek 28. 3. 2019 proběhlo v počítačové učebně naší školy okresní kolo soutěže v programování. O postup se utkali žáci ze tří škol: ZŠ Lidická, ZŠ Doctrina a ZŠ Oblačná. Žáci řešili sadu úloh v libovolném programovacím jazyce. Josef S. ze ZŠ Lidická zvolil Python a získal celkem 18 bodů a umístil se tak na 3. místě. Ostatní žáci programovali v Javě. Naši školu reprezentoval Marián M., který získal 10 bodů, a Tomáš K., který se umístil s 20 body na prvním místě. Druhý v pořadí skončil Vojtěch J. ze ZŠ Doctrina.

Martin Prade


Postup do finále v soutěži ZOORISKUJ 2019

Po roce se opět jedna z našich trojic probojovala v konkurenci 87 týmů do velkého finále v soutěži ZOORISKUJ. Je to soutěž pořádaná libereckou Zoologickou zahradou a otázky se týkají především chovu zvířat v ZOO, záchranným programům a ochraně životního prostředí obecně. Letos jsme měli v boji tři trojice a všechny si vedly v rozřazovacím kole výborně.
Do finále postupují: Lidka Lenková, Adéla Putíková, Sára Straková (8.A)

Děkuji také za přípravu, účast a pěkné umístění Marušce Fabinyi, Míše Kotrčové, Martině Hliněné (9.tř.), Michalu Slukovi (8.A), Tomáši Novotnému a Michalu Malému (8.B). Všichni se mohou za odměnu účastnit velkého finále spolu se třídou 8.A jako fanoušci.

Tabulka výsledků ZDE.

Finále startuje ve středu 3.4. v 9 hodin ve velkém sále Společenského centra v Lidových sadech. Držíme palce.

Zdenka Wienerová


Výsledky Matematického klokana 2019

Mezinárodní soutěž Matematický klokan vznikla přibližně v roce 1980 v Austrálii a od roku 1991 se rozšířila do zemí Evropy. Soutěží se ve všech krajích naší republiky v jednom termínu, takže žáci a studenti absolvují školní, oblastní, republikové a vlastně i mezinárodní kolo ve své lavici. Ve všech kategoriích soutěžící řeší 18, resp. 24 testových úloh, přičemž vybírá jednu z pěti nabízených možností řešení. Tabulku s výsledky si prohléněte ZDE.

Všem řešitelům děkujeme za účast a těm nejlépe umístěným gratulujeme!!!

Kateřina Čiháčková


Úspěch v okres. kole anglické olympiády

Ve čtvrtek 14. února 2019 se konalo okresní kolo konverzační soutěže v angličtině. Naše škola vyslala dva zástupce.

V kategorii 6. – 7. tříd soutěžil Marián Mareš , který obsadil velmi hezké 6. místo.

V kategorii 8. – 9. tříd nás zastupoval Sam Channoufi. Mezi žáky libereckých škol si vedl výborně – získal 1. místo a postupuje do krajského kola olympiády.

20190214 soutez konverzace anglictina diplom 1             20190214 soutez konverzace anglictina diplom 2


Oběma gratulujeme a děkujeme za skvělou reprezentaci naší školy.

(J. Lhotová)


Školní kolo recitační soutěže

V úterý 5. února 2019 proběhlo školní kolo recitační soutěže. Zúčastnilo se jí 42 recitátorů, kteří byli rozděleni do pěti kategorií. Všichni předvedli velmi pěkné výkony a ne vždy bylo pro porotu jednoduché vybrat vítěze. Žáci, kteří ve svých kategoriích obsadili první místa, nás v průběhu měsíce března budou reprezentovat v kole okresním. Žáci na místech druhých jsou náhradníky. (Fotografie najdete ZDE.)

Všem zúčastněným mnohokrát děkujeme!

KATEGORIE – 1. TŘÍDA
1. místo – Jan Hartl
2. místo – Josefína Kubečková
3. místo – Matyáš Hůla

KATEGORIE – 2. + 3. TŘÍDA
1. místo – Nora O´Grady
2. místo – Kristýna Juricová
3. místo – Zuzka Doláková

KATEGORIE – 4. + 5. TŘÍDA
1. místo – Jana Vištejnová
2. místo – Amálie Mervartová
3. místo – Ema Šípková

KATEGORIE – 6. + 7. TŘÍDA
1. místo – Vanda Pospíšilová
2. místo – Blanka Šípková
3. místo – Nelly Fialová

KATEGORIE – 8. + 9. TŘÍDA
1. místo – Michaela Pokorná
2. místo – Tomáš Machálka
3. místo – Natálie Kalivodová


Školní kolo Biologické olympiády

V úterý 5. 2. 2019 v učebně přírodopisu proběhlo školní kolo biologické olympiády, kterého se letos zúčastnilo pouze 5 žáků druhého stupně. Soutěžilo se ve 2 kategoriích (6.-7.tř, 8.-9.tř). Letos bylo ústředním tématem: Příjem a výdej látek aneb něco dovnitř a něco ven. Součástí testu znalostí byla i tradičně poznávací část z říše rostlin i živočichů.

Výsledky:

kategorie 6.-7. třída:
1. Lukáš Albrecht (7.A) 50b

kategorie 8.-9. třída:
1. Ludmila Lenková (8.A) 71.5b
2. František Novotný (9.A) 48b
3. Jan Hendrych (8.B) 38b
4. Kristýna Sedláková (8.B) 35.5b

První dva z každé kategorie postupují do okresního kola. Třetí může postoupit podle počtu získaných bodů v porovnání s počty bodů žáků ostatních škol. Je ovšem nutné zpracování vstupního úkolu na zadané téma. Děkuji všem za účast, obzvláště těm, kteří se pečlivě připravovali z přiložených studijních materiálů. (Diplomy a odměny nejlepším předám na konci června v tělocvičně.)

Z. Wienerová